ordu escort

ANDROID

Microsoft’tan Devrim Gibi Uygulama “Path Guide”

By

on

path-guide

Microsoft’un yayınladığı Path Guide isimli uygulama, özellikle görme engelliler için adeta devrim gibi bir yenilik getirdi.

Path Guide isimli bu App sayesinde AVM, hastane, havaalanı ve okul gibi büyük yapıların içerisinde artık kimse kaybolmayacak. Aslında Indor Mapping Navigation denilen iç mekan yönlendirmelerinin kullanılıp geliştirilmesi  konusunda son 3-5 yıldır ciddi bütçelerle çalışan gruplar var.

Ancak bugüne kadar iç mekan yönlendirmeleri konsuunda çeşitli çözüm torileri geliştirilmiş olsa da pratikte lazer, emitter, beacon, tarayıcı gibi karmaşık ve pahalı techizatlar içeren bu yönlendirme sistemlerinin istenilen seviyede başarılı ve kullanılabilir olduğu söylenemez.

Microsoft’un yayınladığı Path Guide isimli bu uygulama ise içmekan yönlendirmeleri konusuna tamamen marjinal ve neredeyse sıfır maliyetli bir çözüm getiriyor. Path Guide  İçmekan haritalaması yapan karmaşık ve pahalı techizat kullanılan sistemler gibi yapının 3D olarak  haritalamasıyla ilgilenmiyor. Bunun yerine sadece mevcut akıllı telefonunuzu ve onun sensörlerini kullanıyor.

microsoft-path-guide

Sistem basit ifadesiyle kullanıcılar tarafından oluşturulan  ve “Trace” denilen izler üzerine kurulmuş.  Uygulama kullanıcısı magnetometrelerle tespit edilen başlangıç noktasından hareket ettiğinde Trace’ler yani iz kayıtları da başlamış oluyor. Kullanıcı bir kaç kat yukarıdaki ya da ek binadaki hedefe ulaştığında ise bu iz kaydı akıllı telefonların içerisinde bulunan accelometer gibi sensörlerle kodlanarak tamamlanmış oluyor. Tamalanan iz kaydı ise uygulamanın yüklü olduğu diğer akıllı telefon kullanıcıları ile kablosuz olarak paylaşılabiliyor.

Yönlendirme kayıtlarını içeren bu Trace’lere sesli ve görüntülü eklemeler de yapılabiliyor. Hatta düzenleyeceğiniz çok gizli bir toplantı için geçiş kapılarını ve şifrelerini de Trace’ere ekleyip katılımcalara eposta gönderebilirsiniz. Microsoft’un son iki yıldır üzerinde çalıştığı proje şuan beta aşamasında denilebilir. Ancak iOS sahipleri biraz üzülebilir çünkü uygulama şuan için sade GooglePlay üzerinden android cihazlara indirilebiliyor.

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>