ordu escort

ROBOT

MiT’in Robotu Savaşa Hazır!

By

on

Mit Atlas Robot

ABD’nin ve Dünyanın en saygın bilim kurumlarından bir tanesi olan MIT (Massachusetts Institute of Technology)  Cambridge’deki laboratuvarında geliştirdiği insansı robotu “Atlası ” 5-6 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmesi  planlanan  Darpha Robotics Challenge finallerine hazırlıyor.

MIT’in  Bilgisayar bilimi ve yapay zeka laboratuvarının lideri Russ Tedrake ve ekibi iki hafta sonra mücadele edecekleri finaller için hazırlıklarına devam ediyorlar. Dünyanın en iyi 25 robotunun bir insanın geçemeyeceği zorluklar ve tehlikelerle dolu özel hazırlanmış bir arazide  diğer  canlılara herhangi bir hasar vermeden yüzlerce kiloluk ağırlıkları kaldırarak ve makinalar kullanarak hayat kurtarmaya çalışacaklar.

Robotların bütün yeteneklerinin test edileceği 5-6 Haziran tarihlerinde yapılacak olan bu zorlu mücadeleyi kazanan robot bir taraftan dünyanın en iyi arama ve kurtarma robotu ünvanını alırken diğer taraftanda ekibine tam 2 Milyon dolar ödül kazandıracak.  Ancak Russ Tedrake’in takımı  Atlas konseptindeki bir robota sahip olan tek ekip değil.  Bu 25 finalist arasında 5 tane daha Atlas modelinde robot var. Ancak herbirinin fiziksel özellikleri bir birine benzese de yazılımları ve modifikasyonları tamamen farklılaşıyor.

Aslında bu zorlu mücadelede sadece MIT değil aynı zamanda Google’da ter dökecek, en azından izlerken.. Çünkü Dünyanın en iyi robot konseptlerinden birisi olan atlası Atlas’ı üreten Boston Dynamics’in sahibi aslında Google… Ancak  şöyle küçük bir ayrıntı var;  Boston Dynamics robtun ellerini kendisi üretmedi, Atlas’ın elleri “Robotiq” firmasından geldi.

Toplam 3,5 milyon dolar ödülün dereceye giren robot ekiplerine dağıtılacağı mücadelede Bir savaş uçağını kontrol etmenin atlası kontrol etmekten çok daha kolay olduğunu söyleyen  Tedrake’in  omuzlarına ciddi bir yük biniyor, çünkü  MIT bu robotu satın almadı, sırf bu mücadele için Boston Dynamics tarafından üniversiteye bağış edildi. Yani ciddi bir mahalle baskısı söz konusu. Bu mahalle Cambridge bile olsa…

iki hafta sonra gerçekleşecek olan finallerde robotlara; Kapıyı açarak başlayacakları mücadelede, vanaları  çevirmek, matkap kullanarak duvar delmek,  koşmak, merdiven çıkıp inmek, sarp geçitlerden ve hareketli zeminlerden geçmek, ağırlık kaldırmak, araba kullanmak  ve daha bir çok sürpriz görevi yerine getirmeleri için tam bir saat süre verilecek.

Bu mücadelenin MIT ayağında ön planda Atlas Robot olsa da tabiki asıl işi Russ Tedrake ve ekibi üstlenecek. Ekip lideri Tedrake  ile birlikte baş operatör Pat Marion,  Wingmanlar  Andres Valenzuela – Greg Izatt  ve  “Flight director” olarak Scott Kuindersma perde arkasındaki kahramanlar olacaklar…

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>