ordu escort

MAKALE

MWC’ye Qualcomm Damgası

By

on

quallcomm_snapdragon_820

Hiç şüphesiz MWC-Mobile World Congress’in en büyük yıldızı  ve kazananı Qualcommdu. Yani değeri binlerce doları bulan ve ellerimizden düşürmediğimiz Akıllı telefonlarımızdan birinin  üreticisi değil onlara sadece çip üreten bir markaydı…

2015’te Akıllı telefon devleri için ürettiği Snapdragon 810 çip’in ısınma problemi ile bir hayli zor zamanlar geçiren Qualcomm’un dönüşü muhteşem oldu. Dünya çapında bir organizasyon olan MWC’ye katılan tüm üreticilerin neredeyse tamamı “Qualcomm Snapdragon Powered”  etiketli ürünlerini görücüye çıkardılar.

Bunların arasında en dikkat çekenleri tabiki Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge oldu. Aynı şekilde LG G5 ve Sony’in yeni Xperia üçlüsü, Xiaomi’nin Mi 5’i ve elite X3’ü de Snapdragon etiketini taşıyan firmaların başında geliyorlar.

Samsung’un Exynosuna, Apple’ın A Serisine ve Huawei’nin Kirin’ine karşı sektörü domine etmeye başlayan Snapdragon 820 yeni nesil amiral gemilerine hem marshmellow yorumunda hemde kamera fonksiyonlarında ciddi bir akıcılık ve tam bir performans getiriyor.

Snapdragon 820 Processor’e kısa bir bakış

Tüm zamanların en iyi işlemcilerinden birisi olarak kabul edilen X12 LTE destekli Snapdragon 820 bağlantı, grafik, fotoğraf video ve güç yönetimi konusunda rakiplerinden çok daha ileride bir işlemci.

X12 LTE özelliği ile standartın (X10 LTE) 3 katına kadar daha hızlı upload ve % 33 daha hızlı download sunuyor.

Kryo CPU and Hexagon 680 DSP ile standart’ın (810) iki katı performans sunarken özellikle Hexagon 680 DSP sayesinde etkili bir enerji yönetimi ve batarya ömrü sunuyor.

Adreno 530 GPU ile önceki nesil yardımcı grafik işlemci olan Adreno 430’dan %40 daha fazla grafik performansı ve güç tüketimi avantajı sunuyor.

Spectra Camera ISP ile 14 bit imaj derinliğinde 25 megapiksele kadar olan görüntüleri sıfır gecikmeyle işleyebiliyor.

Ayrıca içerisnde bulunan birçok bütünleşik sistem sayesinde hem LTE hem Wi-Fi gibi kablosuz bağlantı performansını 600 mbps download 150 mbps upload gibi zirvelere çıkarırken diğer taraftan da MU-MIMO anten sistemi ile  802.11AC iletişimini MU-MIMOsuz anten sisteminde çalışan 802.11ac iletişimine göre rakipsiz hale getiriyor.

Kısacası 64 bit 2.2 GHz Quad-core işlemcisi , Open GL ES 3.1+ destekli Adreno 530 yardımcı grafik işlemcisi, 4K desteği, 2×2 MIMO antenleri, hızlı şarj, kablosuz şarj ve 14 nm’lik işlemci teknolojisi ile uzun süre zirveden inmeyeceğine kesin gözü ile bakabiliriz…

 

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>