ordu escort

FİLM

O Gün Bugündü

By

on

Back To the Future

Robert Zemeckis’in yönetmen koltuğuna oturduğu Back To The Future “Geleceğe Dönüş II” filminde Michael J. Fox’un canlandırdığı karakter olan Marty McFlay 26 yıl sonrasına giderek  izleyiciye doyasıya bir bilim kurgu keyfi yaşatmış ve  filmin unutulmaz baş yapıtlar arasındaki yerini almasını sağlamıştı.

İlginç olan şu ki aynı zamanda filmin de gösterim yılı olan 1989 da Marty McFlay’ın 26 yıl sonrasına  geldiği zaman yolculuğunun yaşandığı tarih; 21 Ekim 2015 yani bugün…  Peki  26 yıl önce bugün nasıl hayal ediliyordu, yani 1989 dan bakınca  2015 nasıl görünüyordu. Asıl soru filmde imgelenen teknoloji evrimi yaşandı mı? Şimdi isterseniz hep birlikte filmin yazarları olan   Robert Zemeckis ve Bob Gale’in tahminleri tutmuş mu hep birlikte bakalım..

Uçan Arabalar

Geleceğe dönüş filminden bahsedildiğinde aklımıza tabi ki ilk olarak Saçları  elektrik çarpmışçasına havaya dikili olan Dr. Emmet Brown’un uçan arabası DoLorean geliyor. Peki ya şimdi içerisinde reaktör bulunan uçan arabalar var mı?  Bu şuan teorik olarak mümkün olsa da Cevap tabi ki hayır. Ancak çok daha güvenli bir enerji sağlayan elektrikli Tesla otomobillerini ve uçabilen HowerBike’ları da görmezden gelemeyiz.

howerbike

 

Uçan Kaykay

Geleceğe dönüş filminde Marty McFly’ın havasına hava katan araçlardan bir tanesi de uçan kaykaydı.  McFly havada süzülen kaykayının üzerinde yaptığı akrobatik hareketlerle gençleri büyülemişti. Bugün ise seri üretimde olmasa da uçabilen kaykayların varlığından bahsedebiliriz. Lexus isimli firmanın uçan kaykay modeli de bunlardan bir tanesi…

ucan kaykay

 

 Kendi kendine bağlanan ayakkabılar.

Ayakkabılarının bağcıklarının kendi kendine bağlanmasını kim istemez ki. Geleceğe dönüş II filminde biraz zorlama da olsa en dikkat çekici eşyalardan birtanesi de bu ayakkabılardı.  Yine şuan için seri üretimde olmasa da bazı ayakkabı firmalarının bu tarz ürünler üzerinde çalıştığını biliyoruz.  Hatta Nike için ayakkabı tasarımı yapan Tinker Hatfield’in çalışmaları bir hayli popüler

kendi baglanan ayakkabi

 

 

VR Gözlükleri

Eğer sizde geleceğe dönüş 2’yi izlediyseniz ve Marty’in kafasındaki o tuhaf gözlüğün ne işe yaradığını merak ediyorsanız işte cevabı; O gözlük şuan dünya elektronik devlerinin argeleri için milyarlarca dolar harcadıkları bir VR yani sanal gerçeklik gözlüğü. Giyilebilir teknolojinin ilk tasarımlarından birisi olan bu gözlüğün günümüz teknolojisine ilham verdiğini de söyleyebiliriz.

Htc-Vive1

 

 

Mobil POS cihazı

Filmin en etkileyici ticari unsurlarından birtanesi ise mobil POS cihazı idi. Tabi filmin çekildiği  tarihte de kredi kartı bolca kullanılıyordu ancak mobil POS gibi bir ürün söz konusu değildi. Günümüzde kullanılan mobil ödeme sistemleri ise bu cihazların çok daha ötesine geçmiş durumda. Akıllı telefonunuzun bir tuşuna basmanız yeterli hatta artık neredeyse ona bile gerek yok ..

Apple Pay

 

Sesle Kontrol Edilebilen Televizyonlar

Filmde kendinden tuhaf bir ayak üzerine tutturulmuş geleceğin TV si diye gösterilen o zavallı tüplü tv’yi bir kenara bırakın ekrandaki ağabeyimiz bile gün gelip 26 yıl sonra eleştirileceğini  anlamış gibi mahcup mahcup bakıyor.  Günümüzde başta Google, Samsung, Microsoft ve Apple olmak üzere bir çok şirket elektronik display ürünlerine uyguladıkları audio teknolojileri ile sesli komut algılamasının çok ama çok ötesine geçmiş durumdalar..

sesli komut siri

 

 

Tablet Bilgisayarlar

Filmde doktor Brown’un elinden düşürmediği ve zaman yolculuğu için tüm dijital hesaplamalarını yaptığı büyük ekranlı yassı bilgisayarı hatırayacaksınız. Gri metal kasalı bu cihazın şimdilerdeki adı ise tahmin edeceğiniz üzere “Tablet bilgisayar” O zamanlar zaman yolculuğunu mümkün kılan koskoca doktorun elindeki tablet bilgisayarlar şimdi çok daha kompakt tasarımları ve inanılmaz özellikleri ile çocuklarımızın elinde birer oyuncak haline geldi..

ipad air 2

 

 

Video Görüşme

Geleceğe dönüş filminden akıllarımızda kalan bir diğer teknoloji ise görüntülü konuşma, McFlay kocaman ekranın önünde ellerini beline atmış halde Douglas Jr ile görüşürken bir hayli etkileyiciydi. Bugün ise Skype’dan WhatsApp’a FaceTime’dan Hangoutsa kadar  bir çok yazılım avuç içi kadar cihazların içinde video görüşe yapabilmemize olanak tanıyor..

facetime

 

 

“Drone” lar

Geleceğe dönüş II filminde öyle bir sahne var ki adeta bugünü görmüşçesine günümüz teknolojisi ile birebir uyuşuyor. Filmde uzaktan kontrol edilen bir uçan cisim mesafe ve koordinat bilgileri ile birlikte çektiği görüntüleri kablosuz olarak ekranlara aktarıyor. Filmde USA TODAY gazetesi için çekim yapan bu cihazın  bugünkü ismi DRONE. Özellikle düşen fiyatları ile birlikte son zamanlarda bir hayli popüler olan  ürünlerden birtanesi. Öyleki sadece eğlence ve multimedya için değil aynı zamanda Emniyet, sağlık ve eğitim sektörü içinde de kullanılmaya başlandılar.

phantom

Views: 1858

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>