ordu escort

BİLİM

Örümcek Ağından Elbise’ye 40 Milyon Dolar!

By

on

orumcek agi

Kanadalı Bolt Threat firması Örümcek ağlarından bulunan materyalleri kullanarak bunlardan elbise üretebilmek için kullanılacak bir teknolojiye 40 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor.

Sırf isimlerinin duyulmasıyla  bile çoğu insanı tedirgin edebilen örümcekler dünyadaki bir çok kuruluşa teknoloji tabanlı AR-GE çalışmaları yapabilmeleri için ilham kaynağı oluyor. Bunlardan birtanesi de Kanada merkezli Bolt Thread Firması.  Bu kuruluş bir bakteri üzerindeki genlerle oynayarak örümceklerin ağlarını yapmakta kullandığı materyalin aynısından salgılatıp çelikten daha sert ama  yünden daha yumuşak olan elbiseler üretebilmeyi planlıyor.

Bolt Thread firmasının son derece marjinal olan bu fikri silikon vadisinin dikkatini yeterince çekmişe benziyor. Çünkü şimdiden ciddi bir tuttarda yatırım toplamış durumda. Firma tarafında 7.7 milyon dolarlık destek toplayana kadar gizli tutulan ve gerçekleşmesi için 40 milyon USD total yatırım gerektiriyor.

Bilim ve teknoloji tutkunları ile birlikte bir çok cesur yatırımcıyı da heyecanlandıran  bu proje yeni olsa da aslında merkezine oturtulan  fikir bir hayli eski sayılır. İnsanlar çok uzun bir zamandan beri örümcek ağını çeşitli amaçlar için araç olarak kullanıyorlar; Kimi zaman yara sarmak için kimi zaman da  balık tutmak için bu doğal materyal kullanılmış. Dünyanın en dayanıklı, en yumuşak ve en forma sokulmaya müsait maddesi olan örümcek ağının aynı kalınlıktaki çelikten bile 10 kata kadar daha dayanıklı olduğunu çoğunuz duymuşsunuzdur herhalde.

Ancak örümcek ağını oluşturan salgının yada telin kalınlığını göz önüne alırsanız bu maddeden fabrikasyon üretim yapabilecek kadar fazla miktarda üretebilmek  hakikaten gerçekleştirilmesi çok meşaggatli bir iş . 2009’da Madagaskar’daki bir çiftlikte üretilen yaklaşık 25 metrelik ipek bu güne kadar bu teknikle üretilmiş en büyük miktar.  Ancak belirli bir noktadan sonra örümceklerde aşırı saldırganlık ve birbirini yeme eğilimi görülmüştü.

1 ons’unun üretimi  için 14.000 örümceğin hummalı bir şekilde çalışması ipek sektörünün üreticilerine çok da cazip gelmeyebilir.  Peki bu örümcek ipeğinin sonu mu oldu? Hayır. Nexia Biotechnologies bünyesinde Kanada Quebec kırsalında çalışma yapan bilim adamları sentetik biyolojinin marifetiyle örümcek-keçiler ürettiler. Hayır bu keçiler düşündüğünüz gibi değildiler yani örümcekler gibi bacaklara ve kıskaçlı ağızlara sahip değildiler. Peki neye benziyorlardı.

Bu keçiler tamamen normal bir görünümdeydiler ve örümcek ipeğindeki moleküler yapının aynısına sahip olan nitelikte süt verebiliyorlardı. Ancak ilerleyen zamanla birlikte bu keçilerin fazla yer kaplaması, çok yiyecek tüketmeleri ve yeterince hızlı  sentetik süt üretememeleri  onlarında gözden düşmesine sebep oldu.

Ve en sonunda Bolt Threads işe el atıyor. Onların yöntemlerinin özünde de önceki üretime benzer bir teknik var.  Yanlız onlar ipek üretimi için  keçileri değil  bakterileri kullanıyorlar. Her bakteri ünitesinin yenilenmesi ise yaklaşık 30 dakika sürüyor. Üstelik tahmin etmekte zorlanmayacağınız üzere; çok daha az yiyecek tüketip çok daha fazla iş yapıyorlar. Tabi işgal ettikleri alan avantajlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Dönümlerce alan üzerinde hoplayıp zıplayan keçilerin aksine büyükçe bir kazana girip efendi efendi işlerini yapıyorlar.

Onlar işlerini bu kadar iyi yapınca da Foundation Capital gibi elit bir kuruluştan yatırım desteği almak kaçınılmaz bir ödül olarak karşılarına çıkıyor. Gerçi kuruluşun önemli isimlerinden Steve Vassallo’nun örümcek ipeğine olan yoğun ilgisi çok iyi bilinse de yatırımı çeken asıl unsurun kullanılan yöntemin ta kendisi olduğunu tartışmaya gerek yok…

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>