ordu escort

MOBİL

Sabah Z3 Öğlen Z3.5 Akşam da Z4 Olan Şey Nedir?

By

on

Sony_Xperia_z3_z4

Rakiplerinden küçük de olsa bir adım geride olan  düşük işlemci ve çözünürlük özellikleriye ilk çıktığında insafsız eleştirilere muhatap olsa da   raflardaki yerini aldıktan sonra kısa sürede binlerce kullanıcının gönlünü feth eden  Sony Xperia Z3 ‘ün  amiral gemisi bayrağını teslim etme vakti yaklaştı.  Bütün teknoloji dünyası bu heyecanlı değiş tokuşu beklerken Sony cephesinden gelen şaşırtıcı bilgiler biraz kafa karıştırıyor.

Sony Xperia Z4 diye duyurduğu akıllı telefonunu sadece Japonya’da bu etiketle üretecek. Biz dünyanın geri kalanı ise Xperia Z4 etiketli telefona çok yakın özelliklerde ikinci bir modelle idare edeceğiz. Xperia Z3’ün yerine elimize tutuşturulacak bu akıllı telefonun adı ise Xperia Z3+. Kaldı ki bu bir söylenti değil, bizzat Sony tarafından bugün açıklanan bir bilgi. Ayrıca bu modelin haziran ayında piyasaya sürüleceği de ifade edildi.

Yeni veliaht Xperia Z3 birçok yazılım,  donanım ve tasarım iyileştirmelerine rağmen  Xperia Z3 ile birebir aynı genleri taşıyor.  Yeni kasası yine su geçirmez olmasına rağmen artık USB portuna su kaçmaması için herhangi bir kapak koruması gerekmiyor. Xperia Z3+ ‘ün 5.2 inçlik ekranı için yine Full HD çözünürlük yeterli görülmüş. Aslında bu noktada kimse Sony’i suçlayamaz çünkü avuç içi kadar büyüklükte bir ekranda 1920 x 1080 piksel FullHD çözünürlük gayet optimal bir netlik sağlayabilir, hele ki söz konusu Sony ve en son  televizyonlarında kullandığı Triluminos  ekran teknolojisini de bu akıllı telefonlara uyarladığını hesaba katarsanız…

Arka kısımda bulunan ana kamera yine 20.7 megapiksel çözünürlük sunuyor ve yine Exmor RS bir sensöre sahip. Alüminyum alaşım gövde bir taraftan yine siyah beyaz ve bakır renk seçenekleri diğer taraftanda Z3+’a özel Akua yeşili yeni bir renk  ile tüketicilerin tercihine sunulacak. Genleri aynı olsa da bu sefer elimize diyet yapmış bir akıllı telefon alacağız; çünkü Xperia Z3 deki 7,3 mm kalınlık Z3+’da 6,9 mm’ye çekilmiş.

Uzakdoğudaki Xperia Z4’ün okyanusun bu tarafındaki yansıması olan Xperiz Z3+’ın dümenine odaklandığımızda  beklenildiği üzere Qualcomm çıkışlı Snapdragon 810 ile göz göze geliyoruz. Adreno 430 yardımcı grafik işlemcinin eşlik ettiği chipset’e  3GB RAM destek veriyor. Sistemi besleyecek enerjiyi ise 2930 mAh gücündeki batarya sağlıyor. Ancak bu noktada Android 5.0 ile gelecek  Xperia Z3 +’ı eskisine oranla daha küçük olan bir bataryanın merhametine terketmek   biraz düşündürücü olsa da Haziran ayında Z4 tablet ile birlikte geleceği açıklanan bu yeni veliahtı bekleyenlerin heyecanını azaltacağı kanısında değiliz.

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>