ordu escort

GİYİLEBİLİR

Samsung Gear S İnceleme

By

on

Samsung Gear S bytemagazin

Daha önce ;

Samsung bundan bir yıl kadar önce IFA 2013 te ilk Galaxy Gear ı tanıttığında  sonrasında ne olacağı konusunda aslında hiçbir fikirleri yoktu. Tamamen riskli bir yatırımdı ve satış potansiyeli tamamen belirsizdi. Samsung’un giyilebilir segmentteki ilk ürünü olan  galaxy gear teknoloji dünyasında büyük bir ilgiyle karşılanmasına rağmen beklenen satış grafiği konusunda başarılı olamadı. Bu konuda Kimileri tasarım konusundaki hoşnutsuzluktan bahsederken kimileri de kısa batarya süresinin neden olduğu şarz bağımlılığını öne sürdü. Bu süreçte Samsung pes etmedi birbiri ardına çıkardığı modellerle akıllı saatini geliştirmeye devam etti. Özellikle Şubat 2014 te tanıttığı Gear 2 de başta batarya ömrünün uzatılması olmak üzere birçok yönden kaydedilen gelişmeler ve sınıf atlayan tasarım mobil pazarda kendine iyiden iyiye yer bulmaya başladı. Çıraklık ve kalfalık döneminden sonra Şimdi sıra Samsung’un ustalık eserini görmeye geldi;

Samsung Gear S İnceleme;

Tasarım;

3 Eylül 2014 te Berlinde UNPACKED 2014 EPISODE 2  organizasyonunda Samsung Galaxy Note 4 ile birlikte tanıtımı yapılan Yeni Galaxy Gear S kavisli tasarımıyla büyük beğeni topladı.  Bu kavis konsepti  Samsung Gear S in sadece ekranında değil bütün gövdesinde kendisini gösteriyor. Bu kavisli tasarımın doğal bir sonucu olarak  akıllı satimiz kola eski serisine oranla çok daha iyi oturuyor. Sertleştirilmiş plastik ve  parlak metal kasası zarif kolçağıyla tam bir uyum içerisinde. Saatin üst kısmı cihazın üzerine yerleştirilmiş tek tuş olan “main button” u da kapsayacak şekilde  tek bir panel kosnseptinde tasarlanmış. Bir önceki seride bu tuşun ekranın hemen alt tarafında metal kasanın üzerine yerleştirildiğini hatırlayacaksınız. Eski tasarımda (Gear 2) ekran paneli ve metal kasa birbirinden daha “ayrık” gözüktüğü için saatin cüssesi rahatsız etmiyordu,  ancak yeni Gear S te  kolçak ve gövde arasındaki metal kısımlar saatin üst kısmını kaplayan tek parça  panelin altında kaldığından kimileri için biraz iri cüsseli ve rahatsız edici olabilir. Farklı kolçak ve gövde renkleriyle tüketicinin beyenisine sunulacak olan Gear S in swarovski kristallerle kaplanmış modelleride mevcut. Tabiki birbirinden güzel dijital yada analog ekran saati görüntü seçeneklerini de unutmayalım..

gear s

 

 

İşlemci ve işletim sistemi;

Samsung tüm dikkatleri üzerine çeken yeni Akıllı saatinde “Qualcomm Snapdragon 400″ işlemcisini tercih etmiş.  Dual core çift çekirdek 1.0 Ghz hızındaki bu çipsetin özelliklerine (hatta bazı özelliklerinin  Gear S te kullanılacak uygulaması olmasa bile )  bir göz  atalım.  İki adet Krait 300 çekirdekten oluşan ve 1.7 Ghz ye kadar hızlandırılabilen , Qualcommun Adreno 306 GPU’su (grafik işlemcisi) ve 600 MHz ye kadar Hexagon V40 yada V50 DSP  ile desteklenen çipset  dijital çekirdeğe entegre blutooth 4.0 bağlantı,  802.11ac Wifi protokol, NFC desteği, WXGA inner – FullHD outer Display desteği, Qualcomm® Quick Charge™ 2.0 technolojisi, 13,5 Megapixele kadar fotoğraf (Gear S te olmasa bile) ve Qualcomm® IZat™ Gen8A GPS gibi daha bir çok fonksiyona destek veriyor. Bu güçlü setin kullandığı işletim sistemi ise Samsungun kendisine ait bir sistem olan TIZEN. 

Samsung gear s CPU

 

Ekran ve çözünürlük;

Samsung Gear S in 16 milyon renk destekli 2inç boyutundaki  Super AMOLED capacitive touchscreen (dokunmatik  ) ekranı  360 x 480 pixel çözünürlük sunuyor. Samsung Galaxy Gear S,  Samsungun Galaxy Note Edge ile başlattığı kavisli bir ekrana sahip olan  ikinci ürün. Samsung’un 2013 Cebitte gelecek nesil Mobil cihazlar için kullanacağını açıkladığı YUOM serisi ekranların ikincisi. Samsung Gear S in Super AMOLED ekranı sonderece parlak, hatta bu ürünü ilk kez gören birisinin dijital saat kadranlarını gerçek zannetmesi son derece muhtemel. Yaklaşık 180 PPI (Pixel Per Inches- Inç Başına Düşen Piksel Sayısı) değerinde. Bu seviyede  bir  PPI değeri 500 üzeri rakamları normal görmeye başladığımız şu günlerde  (Galaxy Note 4 – 515 PPI)  biraz yetersizmiş gibi görünebilir, ancak Süper AMOLED teknolojisi sağladığı parlaklıkla bu durumu kolayca tolere edebilecektir. Toza ve Suya karşı dayanıklılığı IP67  Sertifikası ile gaarnti altına alınan Samsung Gear S 1metre suyun altında 30 dakikaya kadar dayanabiliyor.

gear s resolution

Bağlantı Özellikleri;

Samsung, Galaxy Gear S te  giyilebilir teknoloji meraklılarının en büyük beklentisini kısmende olsa gerçekleştirmiş gibi görünüyor. Bahsettiğimiz şey tabiki 3G bağlantı.  Galaxy Gear S’e yerleştireceğiniz  bir Micro simkart vasıtasıyla  HSDPA 900 / 2100 3G ve  GSM 900 / 1800 2G  bağlantıyı artık bileklerinizin  üzerinde taşıyabileceksiniz. Ancak bu bağlantının sağladığı bağımsızlık biraz kısıtlı çünkü bu micro simkart  size sadece akıllı telefonunuzdan bağamsız  e-posta, mesaj yada bildirim gibi  datalarınıza iletişim olanağı sağlıyor, Yani Galaxy Gear S i kullanarak telefondan bağımsız herhangi bir arama yapıp cevaplayamıyorsunuz. Bluetooth 4.1 bağlantı, Wi-Fi 802.11 b/g/n, çoklu bağlantı  ve micro USB girişi  port donanım grubunu oluşturuyor, ancak Micro USB girişi data aktarımı için değil sadece şarz için kullanılabiliyor. A-GPS ve GLONASS desteğinide unutmayalım.

connectivity 2

 

Destek sistemleri; Batarya, Bellek, Depolama ;

Samsung Galaxy Gear S in bu gelişmiş özelliklerini besleyen kaynaklara göz attığımızda grubun ilk  sırasında 300mAh gücünde Li-ion bataryayı görüyoruz. Bu batarya  tam şarzda  ve etkin kullanımda (Wireless yada blutooth bağlantı, email, mesaj gibi data bildirimleri yada akıllı saatinizin içerisindeki uygulamaların aktif bir şekilde kullanıldığı durumlarda, ) Samsung Gear S i 2 gün boyunca uyanık tutmayı başarıyor. Ancak bu özelliklerin çoğunu pasif hale getirip gerekli olanlarıda ihtiyaç halinde aktifleştirerek tasarruflu bir şekilde kullanırsanız Tiizen işletim sistemininde düşük güç tüketimi avantajıyla 5 gün civarı bir batarya ömrü mümkün. Bu hızlı şarz özellikli bataryamızı Tıpkı Gear 2 deki gibi harici bir şarz aparatını saatin altına takarak micro USB girişi üzerinden yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede şarz edebiliyoruz. Samsung, Galaxy Gear Sin  bu sistemini desteklemek için  512 MB Ram i ve 4GB depolama kapasitesini yeterli görmüş.

Uygulamalar ve Kullanım; 

Genel kullanımda, menü açılım yönüne göre cihazı, parmaklarınızı ekranın üzerinde  sağa sola yada yukarı aşağı yönde sürükleyerek yönetebiliyorsunuz. Ekranın alt kısmında bulunan tuşa özel fonksiyonlar atayabildiğniz gibi parmaklarınızı ekranın üzerine vurarakta seçeceğiniz uygulama yada menü aksiyonu için bir kısa yol oluşturma imkanı tanınmış. Menü seçenek girişi yada uygulamarı çalıştırmak  için üzerlerine tıklamanız yeterliyken bir üst menüye dönmek isterseniz parmağınızı ekranın üst tarafından alt tarafına doğru sürüklemeniz gerekiyor. Galaxy Gear S in uygulama portföyüne gözattığımızda ise  uygulama sayısının eskiye oranla arttığını görüyoruz. S-HEALTH, fitness gibi uygulşamalara ünlü navigasyon uygulaması HERE,   The Financial Timesın haber uygulaması ‘fastFT”, facebook, NTV, Nike+ Running gibi  bir çok uygulamanın eklendiğinizi görüyoruz…. 

Samsung Gear Circle;

Bugün tanıtılan diğer bir ürün ise Samsung Gear Circle. Blutooth bağlantısı kullanan Gear Circle bir akıllı telefonla eşleştiğinde,kullanıcılar gelen çağrıları alıp, müzik dinleyip, sesli komut verebiliyorlar. Kullanımda olmadığı zaman manyetik klipsiyle boynunuzun arkasında kilitleniyor.Bildirim yada çağrı geldiğinde ise titreşim yaparak size haber veriyor.

Heme Samsung Gear S i hemde Gear Circle ı ekim ayının başlarında e ticaret sitelerinde ve mağazalarda yaklaşık 300 Euro gibi bir etiketle görmeye başlayabilirsiniz… 

 gear circle2

 

 

Samsung Gear S Özellikler

Network

900/2100 or 850/1900 (3G)
900/1800 or 850/1900 (2G)

Display

2.0” Super AMOLED (360 x 480)

AP

Dual core 1.0 GHz

OS

Tizen based wearable platform

Audio

Codec: MP3/AAC/AAC+/eAAC+
Format: MP3, M4A, AAC, OGG

Features

Communications:
– 2G, 3G Call, Bluetooth Call
– Contacts, Notifications, Messages, Emails, QWERTY Keyboard

Health & Fitness:
– S Health, Nike+ Running

Information:
– Schedule, News, Navigation, Weather

Media:
– Music Player, Gallery

Others:
– S Voice, Find My Device, Power Saving Mode

IP67 Certified Dust and Water Resistant

Samsung

Services

Samsung Gear Apps

Connectivity

WiFi: 802.11 b/g/n, A-GPS/Glonass
Bluetooth®: 4.1
USB: USB 2.0

Sensor

Accelerometer, Gyroscope, Compass, Heart Rate, Ambient Light, UV, Barometer

Memory

RAM: 512MB
Storage: 4GB Internal Memory

Dimension

39.9 x 58.1 x 12.5T

67g(Blue Black), 84g(White)

Battery

300mAh Li-ion
Typical Usage 2days

 

 

 

Samsung Gear Circle Özellikler;

Speaker

12Φ Dynamic

Microphone

Single MEMS

Codec

SBC, apt-X, Samsung HD

Value-Added
Features

Smart Magnetic Clasp Control, Voice Notification, Sound Alive

Connectivity

Wireless Connectivity: Bluetooth 3.0
BT Profile: HSP / HFP / A2DP / AVRCP
Multi Point Connection : Up to 8 BT connections, 2 BT devices at the same time
Connector: Micro USB (Charging only)

Sensor

Magnetic Sensor (Hall IC), Touch Sensor

Battery

180mAh Li-ion (Standby 300h / Talk 11h / Play Time 9h)

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>