ordu escort

GİYİLEBİLİR

Samsung Gear VR inceleme / “Oculus VR İnceleme”

By

on

Oculus vr 1

3 Eylüldeki etkinlikte Samsung’un  en büyük sürprizlerinden olan Gear VR aslında bir sanal gerçeklik cihazı. Süper Amoled LCD ekrana sahip. Özellikle 3D Gaming konusunda otorite olan Oculus ve Samsung ortak çalışmasının bir ürünü olan bu yeni aksesuar, 75 inçlik bir algı ekranında 360 derece  film izlemenize ve oyun oynayabilmenize olanak tanıyor.

Gear VR 4

Samsung Electronics Şirketi bugün gelecek nesil bir giyilebilir teknoloji ürünü olan “Samsung Gear VR Innovator Edition” u tüm dünyaya tanıttı. Bu cihaz kullanıcılarına bir sinematik görüntü gerçekliği içerisine girebilmelerini vadediyor. Samsungun  Oculus VR ile uzun ve derin bir ortak çalışmasının sonucunda sahneye koyduğu GEAR VR Mobil dünyada çığır açıp mobil hayatın tanımını farklı bir boyuta taşıyacağa benziyor.

Gear VR 1

96 derecelik görüntü açısı ile filmler ve oyunlar için geniş bir görüntü algı imkanı oluşturuyor. Samsung Gear VR  temelde Galaxy Note 4 için optimize edilmiş bir Head Set; içerisinde mobil telefonunuzu yerleştireceğiniz bir çerçeve ve iki adet lens bulunuyor. Bu lenslerin görevi GEAR VR deki en iyi odaklanmayı  sağlamak. Bu arada samsung gözlük takan kullanıcılarını da unutmamış.  Tepe kısmında bulunan “Focus Wheel” odak dimmerını çevirerek fokus ayarı yapabiliyorsunuz böylece net bir görüntü için gözlük takma zorunluluğu da otadan kalkmış oluyor.

Gear VR 3

Samsung Gear VR yi tasarlarken  mobilite ve kullanım açısından maksimum kolaylık sağlamak  için bayağı bir emek harcamış .  Note 4 ün ağırlığının yüzün ön kısmına yaptığı basınç azaltılarak dengeli bir şekilde dağıtılmış. Evet Note 4 diyoruz çünkü Samsung’un bu teknoloji harikası aksesuarı şuan sadece Galaxy Note 4 ile uyumlu . Herhangi bir karışıklık olmaması için Galaxy Note Edge ile uyumu olmadığını da hatırlatalım.

Gear VR 2

Samsung Gear VR nin performansı şüphesiz Dock edilecek cihaza yani Galaxy Note 4 e bağlı; Çünkü dock edilen (Gear VR içindeki çerçeveye yerleştirilen) cihazın ekran ve görüntüleme özelliği ne kadar iyi ise Gear Vr nin size sunacağı görüntüde o kadar iyi olacaktır. Gear VR kullacıları bu konuda  şanslılar çünkü Dock cihazı yani Galaxy Note 4 2560 x 1440 Super Amoled Quad HD bir ekrana sahip ve görüntü gecikme süresi Samsungun önceki ekranlarına kıyasla çok daha düşük. Bu da demek oluyor ki  Akıcı, Canlı ve keskin bir Sanal gerçeklik dünyası sizi bekliyor.

Gear VR 5

Şimdilik Buz beyazı “Frost white” renginde üretilen Samsung Gear VR nin yaklaşık 200 Euro gibi bir fiyat etiketi olcak. Oyun kontrollü Game pad içeren paket ile birlikte satın alınmak istenirse toplam  250 Euro gibi bir bedelle tüketicisine sunulacak.

 OCULUS NE DİYOR;  “OCULUS VR”

Samsung ve Oculus iş birliği ile , Galaxy Note 4 için optimize edilmiş yeni   mobil sanal gerçeklik seti olan Samsung Gear VR Innovator Edition ı duyurduğumuz için heyecanlıyız.

12 aydan fazla bir süredir “mobil sanal gerçeklik ” üstüne Samsungla ortak bir çalışma yürütüyoruz. Aslında bu proje gelecek nesil mobil cihazlarda başarılı bir Sanal Gerçekliğin mümkün olup olmadığını görmek için  bir deney olarak başladı. Oculus’un teknolojiden sorumlu başkanı Carmack ve mobil takım kısa sürede çok özel bir şeyle uğraştığımızı kanıtlayarak  buradaki herkesi heyecanlandırdılar.

Bu çalışmanın meyvesi  Samsung galaxy Note 4 için geliştirilen ve onun GPU/ CPU sundan aldığı güçle Quad  HD Low Persistence özellikli 5.7 inçlik 1440p AMOLED ekranını  sahne olarak kullanan “Gear VR Innovator Edition” oldu.  Mobil VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) ın en güzel yönlerinden birisi bilgisayardan tamamen bağımsız ve kolay kolay kullanılabilir olması; Note 4 ü HeadSetin içerisine yerleştirin ve.. içindesiniz.., Oculus’un kolay yükleme ve geçiş yazılımları ile  headset i kafanızdan   çıkarmadan VR uygulamaları arasında bu kadar kolay bir erişim sağlaması  bu deneyimi sihirli kılıyor.

Gear VR nin bu ilk modeli bir ” Innovator Edition” yani   öncü sürümdür. Herşeyi tamamlanmış Son tüketici ürününden ziyade  geliştiriciler ve VR heveslileri için bir başlangıç modeli, giriş seviyesi yani Beta bir üründür. Kullanıcılar bu cesur ve öncü ürünü keşfederlerken,  içerik üreticileri Gear VR yi test edip yeni deneyimler yaşatacak içerikleri geliştirebilirler.

Oculus’ta John Carmack ve Mobil takım son bir  seneyi  bu çaba için harcadılar. Bu esnada  Sanal gerçeklik için;  birisi “yeni bir Oculus Mobile SDK geliştirmek”  diğeri ise   “Android Optimizasyonunu sağlamak ve GPU driverlarını bu amaçla kullanmak”  üzere  iki ana gruba ayrıldılar. Önemli düzenlemeler şunları içeriyordu;

  • Tahsis edilmiş bir Kernel sürücüyle iletişim kurması için  özel kalibre edilmiş sensörlere izin verilmesi
  • Garanti edilmiş saat hızlarında programlanmış  gerçek zamanlı  çoklu görev uygulama proseslerine imkan verilmesi
  • Öncelik verilmiş GPU render şartı , eş zamansız “Time Warp” ın sağlanması
  • Minimum gecikme süresi için   tamponlanmamış (unbuffered) ekran yüzeyinin mümkün kılınması
  • İyileşmiş bir konfor, Sanal Stabilite ve azaltılmış bir “hareket bulanıklığı ve sarsıntı seviyesi”ni mümkün kılmak  için düşük gecikme süreli ekranların desteklenmesi

Oculus vr 2

Gear VR yeni Oculus Mobile SDK ile desteklendi ve aynı zamanda olağanüstü bir doğruluk  ve ultra düşük gecikme süreli  3DOF tracking için   HeadSet in içerisine yerleştirilmiş Oculus Tracker ve Firmware varyasyonlarını kullanıyor.  Bu çeşit bir yazılım donanım ve firmware optimizasyonu olmadan böylesine yüksek bir kaliteye sahip mobil deneyim sunmak mümkün değil.  Sonuç olarak;  “Motion – to – Photon” gecikmesini 20 saniyenin altına indirmeyi başardık,  neredeyse en yüksek optimizasyon özelliğine sahip “D2K” nın seviyesiyle aynı değerde.

“Innovator Edition” ayrıca Oculus tarafından geliştirilen 4 yeni deneyim sunuyor. Oculus Home, Oculus Cinema, Oculus 360 Videos ve Oculus 360 Photos.

 

  • Oculus Home VR içeriklerini keşfedip, indirip, yükleyebileceğiniz Oculus Store’a bağlanabilmeniz için basit bir arayüz.
  • Oculus Cinema  içerisinde favori 2D ve 3D filmlerinizi oynatabileceğiniz sanal bir sinema salonudur
  • Oculus 360 Videos and Oculus 360 Photos Snal Gerçeklik içerisinde panoramik video ve fotoğraf deneyimini yaşayabilmeniz için…

Oculus vr 3

Bunlar bu uygulamaların beta versiyonları, ve biz bunları devamlı yükselteceğiz. Ürün sürümü yaklaştıkça tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

SAMSUNG GEAR VR INNOVATOR EDITION ÖZELLİKLER

Gear VR Optical Lens 96˚ Field of View
Sensor Accelerator, Gyrometer, Magnetic, Proximity
Motion to Photon Latency < 20ms
Focal Adjustment Covers Nearsighted / Farsighted Eyes
Interpupillary Distance Coverage 55 ~ 71 mm
Physical User Interface Touch Pad, Back Button, Volume Key
Connection microUSB 1.1 connection to the Galaxy Note 4
Dimension (Headset) 198(W) x 116(L) x 90(H)mm
Contents Available through Oculus Store
microSD Card(16GB) in-box: A collection of 360-degree videos and 3D movie trailers from major studios will be pre-loaded.
Marvel’s Avengers; Age of Ultron offers Samsung Gear VR users to have exclusive access to Tony Stark’s Lab inside the all new Avengers Tower.
IMAX offers samples of

Hollywood

 and documentary films in a virtual theatre with Samsung Gear VR – the next best thing to a live IMAX experience.
DreamWorks VR from DreamWorks Animation allows Samsung Gear VR users to interact and laugh with DreamWorks characters and content in a whole new way like never before.
Legendary’s Pacific Rim Jaeger Pilot is an immersive content experience that puts viewers at center of the action with Samsung Gear VR.
Cirque du Soleil Media presents a 360 live-action 3D VR experience, featuring an act from Zarkana filmed by Felix & Paul Studios for Samsung Gear VR.
M-GO Advanced, a new paradigm for digital video VR applications, offers an unmatched interactive search and discovery experience with Samsung Gear VR.
Vevo offers more than 100,000 HD

music

 videos, live concert events and original programming can be enjoyed in an immersive, full-screen theater experience on Samsung Gear VR.
Protocol Zero (working title) from DENA offers Samsung Gear VR players to infiltrate enemy grounds undetected in blackout conditions with hi-tech optics including night vision, X-ray vision, and thermal vision.
Qualcomm Vuforia connects the physical world with digital experiences to demand attention, drive engagement and deliver value through a mobile vision platform that enables apps to see with Samsung Gear VR.
Galaxy Note 4 Display 5.7 inch (143.9mm) Quad HD Super AMOLED (2560 x 1440)
Camera (Pass-Through) High Frame Rate Preview (60fps)
Audio 3D Spatial Sound on Samsung VR Player for VR Gallery contents (Earphone needed)

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>