ordu escort

İNCELEME

Samsung SUHD TV İnceleme

By

on

Samsung SUHD TV

Onlar elli yılı şakın bir süredir evlerimizin baş köşesine kuruldular. Kimi zaman dünyadan haberdar olmak için geçtik karşılarına kimi zamanda en sevdiğimiz bir sinema filmini nefessiz izlemek için. Bazen kocaman ekranlarında oynattıkları bir çizgi filmle  en iyi yardımcı dadımız oldular  bazende saatler boyunca evde oturup eşinin işten gelmesini bekleyen ev kadınlarına en iyi arkadaş. Tabi gelişen teknoloji ile birlikte mobil cihazlar, medya oynatıcı yada oyun konsolu gibi gelişmiş cihazların sisteme entegre olmasıyla bu mütevazi yapılarından sıyrılmaya başladılar. Özellikle wireless multimedya iletişim özellikleri ve internet geliştikçe çok daha ciddi yapısal değişiklikler geçirdiler.Şuan bu yapısal evrim sürecinde  eğlence zincirinin en tepesinde konumlanmış durumdalar.

Söz konusu televizyon olunca özellikle son 5 yılda diğerlerinden çok daha önce çıkan bir isim var; Çoğunuzun zaten tahmin ettiği üzere Samsung’dan bahsediyoruz. İyiyi yapmakla yetinmeyen her zaman   çok daha iyisini yapmaya çalışan bir firma. Kuzey Koreli teknoloji devi bildiğiniz üzere sadece televizyon üretimi ile ilgilenmiyor aynı zamanda bilgisayar teknolojileri, DSLR ürünleri, sensörler ve tabiki akıllı telefonlar gibi çok geniş bir yelpazede üretimini devam ettiriyor. Hal böyle olunca tüm dijital eğlence ve bilişim ekosistemini birbirleriyle etkileşime sokacak AR-GE çalışmalarının yapılmasına fırsat bularak elektronik eğlence tüketiminde  çıtayı çok daha yukarılara  çıkarmayı başarıyor. Bu çıtanın en son metriğine çentik atan ürün ise bugünkü incelememizde de mercek altına alacağımız  Samsung’un yeni nesil SUHD TV’ leri…

SUHD TV’ler neden “kavisli” bir tasarıma sahip?

Samsung’un 9.seri diye sınıflandırdığı  yeni nesil televizyonları SUHD TVlerin hepsi 4 200 R kavisli bir tasarıma sahip. Bunun sebebi gerçek hayattaki üç boyutlu görüntüye daha yakın görüntüler oluşturabilme çabasıdır. Bunun durumun kökeninde insan gözünün   kavisli yapısı yatar. Göz bebeğinin kavisli yüzeyinden  geçen ışık  beyinde görüntüye dönüşürken ışığın taşıdığı ilk görüntünün kenar kısımlarındaki ıraksama etkisi perspektif bir algı yaratacak şekilde düzeltilir. İşte Samsung SUHD’in kavisli ekranının da yaptığı şey tam olarak budur; Sağ ve sol kenarlardan merkeze doğru verilmiş kavis ıraksama etkisini düzelterek bize ulaştırdığı görüntülerin koordinatları daha gerçekçi olarak algılamamızı sağlar, yani bizi görüntü gerçekliğinin içine çeker. Daha önceki yazılarımızda insan beyninin  3D film yada görüntü izlerken çok daha aktif bir şekilde çalıştığını belirtmiştik bunun sebebi; beynin iki boyutlu görüntüyü sadece “anlatılan ve pasif” olarak algılarken 3D görüntüyü “yaşanan ve aktif”  bir eylem olarak algılamasından kaynaklanır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  Samsung’un yeni nesin SUHD TVlerinin kavisli ekranının yaptığı şey budur. Aynı duruma destek olarak verilebilecek diğer bir örnek ise DSLR lensleridir.  kısa odak aralıklı lenslerin sensörde oluşturduğu görüntü uzak odak aralığına sahip lenslerin oluşturduğu görüntülere oranla çok daha kavislidir.

Sinema konforunda DEV ekranlar

Samsung SUHD TV ler  üç ekran seçeneği ile kullanıcılara sunuluyor. Birincisi ve ailenin en küçüğü 55 inç (139 cm) , ikincisi ve ortanca kardeş olan  65 inç (165 cm)  ve son olarak da üçüncüsü ve ailenin en iri üyesi olan 78 inç (198 cm) büyüklüğünde bir ekrana sahip.  Tabi bu ölçülerin alttaki ve üstteki çapraz noktalar arasındaki mesafeyi ifade eden Diagonal ölçüler olduğunu da hatırlatalım. Bu durum yani SUHD TV lerde dev ekranlar kullanılması, fiyata etki eden en büyük etkenlerin başında gelmesine rağmen çok doğru bir adım olmuş. Çünkü bir taraftan kavisli ekranın gerçeklik etkisinin yaratılabilmesi için diğer taraftan da  envai çeşit yazılımla destekli 4K çözünürlüğün gerçekten ama gerçekten bir görüntü konforu yaşatabilmesi için bu ölçekteki ekranlar bir şart olarak karşımıza çıkar. Nihayetinden baktığımız şey 65 cm uzağımızda 24 inçlik bir bilgisayar ekranı değil… Ekranlar bu kadar büyük olunca ister istemez gözler onları çevreleyen  kasaya ve taşıyan ayaklara kayıyor.  Gövdeyi saran zarif mat çerçeve tamamen metalden üretilmiş ve darbelere karşı ciddi bir mukavemete sahip. Bu metal çerçevenin  iç kenarları derinlik etkisi oluşturulabilmesi için   yüzeyden içeri doğru basık olacak şekilde imal edilmiş. Televizyonun yere temas etmesini engelleyecek olan taşıyıcı ayak ise  olabildiğince  zarif ve şık, metal pençelerinin üzerinde son derece kıymetli bir şey taşıdığını daha ilk bakışta fazlasıyla ifade edebiliyor.

SUHD’ye adını veren “Quantum Dot”  teknolojisi

Samsung’un bu yeni teknoloji harikalarına koyduğu isim olan SUHD’in temelinde Quantum Dot teknolojisi yatıyor.  Samsung’un SUHD TV lerini diğerlerinden ayıran en büyük özellik hiç şüphesiz üstün görüntü teknolojisi. Standart serilere göre renk doğruluğunda % 30  renk nüanslarında ise 60 kat daha fazla bir performans söz konusu. Peki nasıl oluyor  da SUHD TV ler böylesine  gerçek ve canlı renkler yorumlayabiliyor.  Bunun sebebi  SUHDlerin diğerlerinden çok daha geniş bir renk gamutuna erişebilmesidir. SUHD lerin panellerinde 2-10 nm ebatlarında nano kristaller bulunuyor. Bu nano kristallerin ebatları piksellerin saçacağı ışığın dalga boylarını belirliyor. Yeni bu nano kristaller sayesinde geleneksel LCD panellerinden çok daha geniş bir renk spektrumu kullanılıyor.  Aslında nano kristaller yeni bir buluş değil 1980 den beri kullanılıyor. Ancak onu TV platformuna taşıyabilmeyi akıl edip başaran Samsung’u tebrik etmek gerekiyor. Nano kristaller Son yıllarda  özellikle çok daha iyi görüntüler yakalayabilmesi için DSLR lenslerinde kullanılıyor. Burada  Samsung’un SUHD TV lerde kullandığı ve geleneksel LCD li panellerden iki kat daha hızlı renk ayarlaması yapabilen 10 bit DCI P3 standartlarındaki panelini tasarlarken  çoklu  alanlarda yürüttüğü AR-GE çalışmalarının birbirini nasıl olumlu etkilemiş olabileceğinin önemli ipuçlarından birine şahitlik etmiş oluyoruz.

Samsung Quantum Dot SUHD TV

SUHD olmayan içerik için neler yapılıyor?

Samsung yeni televizyonlarına 4K SUHD görüntü sunma yeteneği kazandırmış. Peki bir dış video kaynağından gelen görüntüler nasıl sunulacak. Wimeo, vidivodo yada youtube gibi internet üzerinden yayın yapan bir video sitesinden veya USB yada external hard disk gibi bir kaynaktan veya artık hemen hemen her evde bulunan dijital kamerlarımızla çektiğimiz görüntüler Samsung SUHD TV de izlenirken neler yaşanacak. Bu saydığımız video kaynaklarının büyük bir kısmı çok doğal olarak SUHD standartlarının altında görüntüler içeriyor. Ancak Samsung bu noktada gidin 4K SUHD görüntü bulun ben o televizyonu bunun için yapmadım,  gerisine karışmam demiyor. Tam aksine bu kaynakların herhangi birisinden gelen düşük kalitedeki görüntüyü 4K SUHD niteliğine kavuşturabilmek için bir çok donanım ve yazılım kullanıyor. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de bu televizyonlara yerleştirdiği SUHD re-mastering görüntü iyileştirme motoru. Bu motor sayesinde önce  video içerik kaynağı analiz edilir ardından    yeni renk ve ışık değerleri tanımlanarak panel üzerindeki nano kristallerin güçlü yorumuna teslim edilir.

Samsung’un bu görüntü iyileştirmesi için kullandığı teknolojilerin en önemlilerinden bir diğeri ise “Peak Illumiator” dür. O da gücünü SUHD televizyonlarının Panel hücrelerindeki ışık geçirgenliğinin standart UHD televizyonlara göre çok daha yüksek olmasından alır. Ayrıca yeni hücrelerdeki  bu ışık geçirgenliği artırılabilir bir özelliktedir.   Bu sayede parlak bir “parlak” elde edilir. Bu durumu daha açık hale getirebilecek basit bir örnek vermemiz gerekirse SUHD ekranındaki bir ampul görüntüsünden bahsedebiliriz. Bu ampulün parlaklığı standart tvlerdeki gibi resimsel değil  gerçekten saçılımı algılanabilir bir ışık parlaklığı olacaktır. Bahsetmemiz gereken bir diğer görüntü özelliği ise Samsung tarafından  “Precision Black Pro” diye isimlendirilen bir teknolojidir. Aslında en basit ifadesiyle bu özelliğin yaptığı şey “karartma” dır. özellikle görüntüdeki siyah rengi kenine has bir algoritma ile geçişli bir şekilde bloklayarak  ortaya farkedilir bir Kontrast performansı çıkarır. Yeni ışığın ve rengin evrensel ilkelerinden bir tanesini  gerçekleştirmeye çalışır; “Beyazı daha beyaz yapmak için siyahı daha siyah yapmalısın“. Tabi  Kontrast demişken Son olarak da “Otomatik Derinlik Geliştirici” özelliğinden bahsedelim; SUHD TV, izleyicisine daha derin bir izleme deneyimi yaşatmak için görüntü yüzeyinin çeşitli noktalarında bulunan piksel gruplarının arasındaki geçişleri bu noktalardaki  kontrast miktarını göreli olarak değiştirerek  derinlik algısı yaratacak şekilde tekrar yorumlama yeteneğine de sahip.

Samsung’un SUHD TV leri  ne kadar akıllı?

Samsung yeni SUHD TV lerine yerleştirdiği teknolojilerle tam bir farklılık yarattı; Çünkü  başta mobil multimedya ürünleri olmak üzere onlarca elektronik üreticisinin artık neredeyse içini tamamen boşalttığı “Sezgisel” kelimesini  son bir kez daha yorumlayarak sözlükteki itibarını iade etti.  Samsung’un akıllı saati GEAR’dan hatırlayacağınız Tizen işletim sisteminin çok daha gelişmiş bir  versiyonu  sekiz çekirdekli işlemci ile birlikte SUHD TV leri başarıyla yönetiyor. Ekranın sağ alt köşesinde belirip anında açılarak son derece kolay bir kullanım sağlayan uygulamalar bugüne kadar televizyonlarda rastlayamadığımız bir işlevsellikle iş görüyor. Üstelik çoklu görevler sayesinde takip ettiğiniz içerikten ayrılmadan başka bir içerik hakkında araştırma yada kontrol yapabiliyorsunuz. SUHD TV ler bir taraftan önceki  multimedya seçimlerinizi hatırlayıp  en sık kullanıldığınız içeriği menü çubuğuna yerleştirirken diğer taraftan da size hoşlanabileceğiniz yeni alternatif içerikler sunuyor. En fonksiyonel özelliklerinden bir başkası ise  TV izlerken geciş yapacağınız bir youtube videosunu izleyip bitirdikten sonra TV de nerede kaldığınızı hatırlayarak yayına o kısımdan devam edebilmesi.  Ayrıca akıllı telefonunuzun alarm sistemi le senkronize olarak sabah uyandığınızda  otomatik olarak açılıp günlük programınızı ve dahil edeceğiniz seçimlerinizi  takip edebilmenize olanak sunuyor. Yani yağmurlu bir nisan sabahında yetişmeniz gereken bir toplantınız varsa; şemsiyeyi elinize tutuşturup toplantıya yetişmenizi söylüyor.

 

SUHD TV’nin bağlantı ekosisteminde neler var?

Samsung yeni TV’lerini bir hayli zengin bağlantı noktalarıyla donatmış. ConnectShare Movie özelliği ile açık bir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın USB arayüzü aracılığı ile  USB belleklerinizdeki yada external hardisklerinizdeki film fotoğraf yada müziklerinizi oynatabilmenize  olanak veriyor. Yine HDMI girişleri üzerinden multi medya dosyalarınızı veri kayıpsız bir şekilde SUHD TV lere aktarabilirsiniz, özellikle oyun konsolları ve pc aktarımları için kayıpsız görüntü aktarımının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok tabi ki. Kablolu yada kablosuz internet bağlantısı da yapabileceğiniz SUHD TVlerde mobil cihazlarınız için MHL bağlantısı da yer alıyor. Tabiki herşey kablolarla sınırlanmış değil; Wi-Fi Direct, AllShare Cast ve Screen Mirroring özellikli mobil cihazlardan SUHD TV’ye görüntü aktarabileceğiniz gibi  Samsung Electronics tarafından  sağlanan orijinal bir Kablosuz PC Yansıtma Adaptörü (veya KINO KIT, VG-SWD1000) ile bilgisyar yada laptopunuzu SUHD TV lerin dev ekranına yaşatma zevkini yaşayabilirsiniz. Üstelik  Bağlantılar için kullanılan ve one connect  adı verilen konsol taşıyıcı ayağın yanında metalik  duruşuyla hiç bir rahatsızlık vermiyor.

Samsung SUHD one connect

 

Air Mouse ve Derinlik Motoru

Samsung’un  yeni SUHD TV lerinde yukarıda saydığımız tüm bu özelliklere ek olarak öyle iki özellik var ki gerçekten yeni ve güzel bir “Şey” ile karşı karşıya olduğunuzu son raddesine kadar size hissettiriyor. bunlardan birincisi Air Mouse denilen fonksiyon. Bu fonksiyon sayesinde SUHD TV’nizin kumandasını bir kablosuz mause olarak kullanabiliyorsunuz. Kızılötesi pointer sayesinde SUHD TV’nin dev ekranında sanki bir bilgisayar kullanıyormuş gibi rahatçasına menüler arasında dolanıp seçimler yapabiliyorsunuz. Mause mesafesini ve kullanım kolaylığını göz önüne aldığınızda kullanıcı  açısından harika bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bu fonksiyonun oyunlarla entegrasyonunu düşünürseniz nasıl bir keyif vereceğini tahmin etmek hiç de güç olmayacaktır.

Bahsettiğimiz diğer bir özellik ise derinlik motoru. SUHD TV görüntü vericisinden gelen imajı bir perspektif derinleştime işlemine tabi tutarak ciddi bir derinlik algısı oluşmasına yardım ediyor. Kendisine ulaşan görüntüleri iki boyutlu etkisiz düzlemden çıkararak üç boyutlu çıplak göz perspektifine yakın olarak bükmek için özel bir algoritma kullanıyor. SUHD TV nin bu özelliğini fazla anlatmayacağız çünkü kelimlerle tatminkar bir anlatım söz konusu değil. Yakınlarınızda bir AVM yada Samsung Bayi varsa bizzat denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz..

Son bakışta Samsung SUHD TV

Samsung SUHD TV lerin dijital görüntüleme konusunda yeni bir çığır açtıklarını söyleyebiliriz. Üstelik tamamen güvenli ve risksiz bir teknolojiyle..  SUHD TV panellerinde  Kadmiyum yada benzeri bir madde içeren “kanser yapıcı” unsur bulunmuyor. Genel olarak baktığımızda son derece iddialı bir donanım ve Tizen işletim sisteminin octa core işlemci altındaki iş birliği mükemmel sonuçlar çıkarmış. Samsung malum, 9 yıldır dünyada televizyon konusunda lider. Ancak ülkelerin çoğunda şuan için 4K yayın bulunmuyor. Ama 4K yayın yapan kanal sayısı yakın gelecekte illaki artacaktır.  Şuan için çok ciddi bir maliyet getiren bu yatırıma herkesin gücü yetmiyor tabi ki. Şuan için milli televizyon kanalımız TRT’nin test yayınına başladığı Dünya’nın dördüncü Avrupa’nın ikici 4K yayını TRT 4K nın da  aralarında bulunduğu az sayıdaki seçkin kanalın yayınlarından izlenebilecek. Geçen ay Samsung yöneticilerinden Hüseyin Erel, Can Emci ve Mike Chu’nun TRT HD ve TRT 4K kanallarının yöneticileri olan Kürşat Öztürk ve Hikmet Kocaman ile bir araya gelerek Samsung SUHD TV lerinin tanıtımını yapmaları gelecekte bu alanda yaşanacak gelişmelerin bir habercisi. Peki ön satışı başladığında  yanında 3000 TLlik Samsung Note Edge’nin ücretsiz olarar verildiğ bu teknoloji harikası yeni nesil TV lerden birisini almaya karar verirsek ne kadarlık bir ödemeyi gözden çıkarmamız gerekiyor. Şuan Türkiyede satışta olan üç modelden 55 inçlik UE55JS9000TXTK modelini 10.000 TL,  65 inçlik UE65JS9000TXTK modelini 14.000 TL, ve 78 inçlik UE78JS9500TXTK modelini ise yaklaşık olarak 27.000 TL lik fiyat etiketleriyle satın alabilirsiniz.

Bytemagazin/Samsung SUHD TV İncelemesi

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>