ordu escort

İNCELEME

Sanal Gerçeklik Dünyasında İşler Kızışıyor.. HTC Vive inceleme

By

on

HTC vive 3

Neredeyse 25 yıldır sanal gerçekliğin hayatımızda bir gerçeklik! olmasını bekleyip duruyoruz. Özellikle geçen yıl Oculus VR ile umutlarımız had safhaya çıkmıştı. Ancak görünen o ki Oculus Rift Looking’in de gelmesi bizim beklediğimiz kadar çabuk olmayacak. Yine de bu yılın ilerleyen aylarında ona kavuşabiliriz. Peki tek seçeneğimiz Oculus mu? Hayır  çünkü Diğer taraftan da güçlü bir alternatif olarak teknoloji devi HTC  “HTC Vive”yi birkaç ay içerisinde tüketiciyle buluşturmayı planlıyor.

Geliştiriciler şimdiden HTC Vive’ı ücretsiz olarak edinmek için başvuru kuyruğuna girdiler bile. Geliştirici takımları Steam websitesi üzerinden yapacakları başvurularda  Ne üzerinde çalıştıklarını ve neden bir Vive’a ihtiyaç duyduklarını tam olarak anlatacaklar.. Şanslı bir azınlık ise az sayıdaki HTC Vive Developer Edition’dan birini kapacak..

HTC Vive başlık olarak segmentteki diğer arkadaşlarıyla yakın bir görünüme sahip. Ancak Daha çok mobilite’ye odaklanmış rakip ürünler’in aksine HTC  Vive bilgisayara kabloyla bağlanıyor.Bu yüzden sanal gerçekliğin derinliklerine daldığınızda odanızın gerçekliğini de unutmamalısınız… Çünkü sanal gerçekliğin aşırı heyecanına kapılıp aniden ayağa kalma yada dönme gibi reflekslerinizde bilgisayarınız sizinle aynı fiziksel isteği göstermeyeceğinden ona  takla attırmanız gayet olası bir durum…

HTC vive 4

Bağlantı teknolojisi dışında ikinci büyük fark ise HTC Vive’ın ön kısmında bulunuyor.. İki adet kablosuz infrared kameraya bağlantı kuran tam  37 adet sensör bulunuyor. Odanın iki uç köşesine yerleştirilmiş bu wireless kameralar head set üzerindeki sensörlerle iletişime geçip kombinasyon oluşturarak içerisine dalacağınız  bir oyun uzayı meydana getiriyorlar. Tabiki herkesin sanal gerçeklik kabini olarak kullanacağı  odalar  farklı büyüklükte büyüğü de var küçüğü de. Ancak    bu gerçeklikten en iyi performansı almak için tavsiye edilen wireless infrared kamera yerleşim mesafesinin ise  3-4 metre civarında olması gerekiyor. Daha kısa yada uzun mesafelerdeki kamera yerleşimleri görüş kombinasyonlarında sıkıntı yaşatabilir.

Cihazın wireless kontrol unsurları oldukça kompleks ancak bir o kadarda sezgisel yönden başarılı; Dip teki bir tetikleyici oyun içerisinde eşyaları toplamak yada oyunda elinizde tuttuğunuz bir silahı tetiklemek için kullanılabiliyor.  Ön kısımda bulunan bir trackpad aracılığı ile de  oyun opsiyonları arasında gezinip seçim yapabiliyorsunuz..

HTC vive 2

Söz konusu sanal gerçeklik olduğunda kafanızı sağa sola çevirip aksiyon yaparken aklına şöyle bir soru da gelebilir; Onca devinimin ve heyecanın arasında bu head set i düşürürsem yada çarparsam ne olur? yada yeterince dayanıklı mı? Bu konuda çok endişelenmenize gerek yok çünkü HTC Vive gerçekten çok  sıkı bir plastik malzemeden imal edilmiş. Ancak bu seferde fazla sert se rahatsızlık verir diye endişelenenleriniz varsa ona da gerek yok çünkü HTC  ürünün tasarımında sağlamlık kadar konforuda göz önünde bulundurmuş..

Doğrusunu söylemek gerekirse ürünkasa olarak şuan için bir Oculus VR kalitesinde değil  ancak eminiz ki HTC böylesine iddialı bir teknoloji üretmek için işbirliği yaptığı Vive ile bir ara gelip son ürünlerini piyasaya sürmek üzere paketlemeden önce bu konuda bir şeyler yapacaklardır. Kim bilir belkide Aralık ayı gibi piyasaya sürmeleri beklenen bu son hale gelmişfinal  ürünlerinde   oculus’u bile geride bırakacak bir kasa tasarımı kullanabilirler.

Şuan HTC şov üssünde özel bir odada kablolarla dev bir oyun bilgisayarına bağlı bulanan ve bir su altı kanyonunda dolaşmanızı sağlayan demo programıyla tanıtımı yapılan HTC Vive’ın final ürününde kusursuz bir sanal gerçeklik yaşatması için kayıpsız görüntü aktarımını sağlayacak bir HDMI ve kaliteli bir kulaklık kombinasyonuyla sizi bambaşka bir dünyaya çekeceği kesin gibi görünüyor.

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Oculus VR İnceleme

Samsung Gear VR İnceleme

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

1 Comment

  1. Hosting

    Aralık 3, 2016 at 4:35 pm

    Benim telefonumum sony Xperiaaqua sanal gerceklik gozlugu nu desteklemiyor mu acaba yani yavas yavas hic hareket etmiyor acaba desteklemiyor mu???

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>