ordu escort

İNCELEME

Sony Xperia T2 Ultra Dual inceleme

By

on

xperia-T2-Ultra-Dual

EKRAN
6 inç lik ekranı ve 13 Megapixellik kamerasıyla yılın en iddialı akıllı telefonlarından bir tanesi olan Sony Xperia T2 ultra Dual, isminden de anlaşılacağı üzere çift simkart kullanımına olanak tanıyor. Sony BRAVIA TV lerle aynı teknoloji tabanında üretilen bu akıllı telefon, 6 inçlik HD TRILUMINOS ekranında 720 x 1280 çözünürlük sunuyor. Zaten Sony geçen yıl soluk renkler ve düşük kontrast sorunlarından dolayı Xperia Z de kullandığı TFT LCD ekranların yerine ilk kez “W9″ adlı televizyounu aracılığıyla tüketicisiyle buluşturduğu Ekran arka ışık aydınlatmasında kuantum noktalarının kullanılmasıyla daha derin ve parlak renkler üretebilen TRILUMINOS teknolojisine geçeceğini bildirmişti. başta kırmızı ve mavi renk olmak üzere RGB renk diziliminde LED ler LCD lere oranla daha temiz ışık yayydığından orta çıkan sonuç üreticisinin iddia ettiği gibi “daha parlak” “daha mavi” “daha kırmızı” olarak kabul edilebilir.

Sony, Xperia T2 Ultra Dual’ın üzerindeki 13 megapixellik kamera için kendisinin ürettiği ve 20 ağustos 2012 de duyurusunu yaptığı dünyanın ilk stacked CMOS imaj sensörünü kullanmış.

Exmor RS sensor 1

 

SENSÖR
Sony Xperia T2 Ultra Dual de Fotoğraflar ve HD (1080P) video kayıt için kullanılan ve  CMOS tabanlı bir imaj sensörü olan Exmor RS  sonderece efektif bir istifleme teknolojisine sahiptir;  Alışılmış yöntemler yerine   görüntü sinyallerinin işlenebilmesi için Arkadan aydınlatılmış pixel dizilerini içeren pixel kesitlerini katmanlayarak kullanır.  RGBW kodlama fonksiyonu ve HDR çekim özellikleri saayesinde  hem fotoğraf hemde video çekiminde düşük ışık gibi kötü şartlarda dahi maksimum keskinlik ve temizlikte görüntüler kaydedilmesine olanak tanıyor. Bu arada Exmor RS in eski versiyonu olan Exmor R ın iphone 4s ve 5 lerde kullanıldığını da hatırlatalım.

Exmor RS 2

 

Sırf 13,3 milyon efektif pixele sahip EXMOR RS in “IU135F3-Z”  modeli sensörünün japonya fiyatının yaklaşık 200 TL civarında olduğunu düşünürsek, imalat bütçesinde ne kadar büyük bir paya ve öneme sahip olduğunu da anlayabiliriz.

İŞLEMCİ ve İŞLETİM SİSTEMİ

Android platformda Birbirinden bağımsız çalışan ve ihtiyaç duyulduğunda birbiri ardına devreye giren 4 adet çekirdekten oluşan 1,4 Ghz hızındaki Qualcomm Snapdragon işlemci bu özelliği sayesinde enerji tüketimini en aza indirip  batarya süresini maksimuma çıkarıyor.   1 GB RAM desteğiyle özellikle grafik tabanlı işlemler de ve çoklu uygulamalarda tam performans vadediyor.

xperia Ultra dual camera

Android Sürümü : Google Android 4.3 (Jelly Bean)

En güncel yazılım : 19.0.D.0.253 

 

BAĞLANTI

Sektöründe ürün ekosistemi açısından en zengin firmaların başında gelen Sony, Xperia T2 Ultra Dual akıllı telefonunuzu Kablosuz kulaklıklar, kablosuz hoperlörler, , akıllı saatler gibi 100 ün üzerinde NFC teknolojisi içeren aksesuara tek dokunuşla sorunsuz bir şekilde bağlayabilmenize  imkan tanıyor.  Akıllı telefonunuzla çektiğiniz fotoğraflarınızı yine tekbir tuşa basarak   Sony in kişisel bulutu diyebileceğimiz Sony Personal Content Station’a yedekleyebilirsiniz.  Ekran yansıtma özelliği sayesinde video ve fotoğraflarınızı “THROW”  edip Bravia televizyonunuza yansıtıp izlerken NFC özellikli sony kablosuz hoperlör yada kulaklıklardan da cihazınızda çaldığınız müzikleri dinleyebilirsiniz. Tek dokunuşla öteki Xperianızla yada NFC özellikli notebookunuzla dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

xperia aksesuar

 

Üstelik Sony Xperia T2 Ultra Dual cihazınızı TV ye yansıtmak için TV nin NFC özellikli olmasına gerek yok ,Şarkı müzik yada fotoğraflarınızı  cihazınızın bluetooth arabirimini kullanan DLNA özelliği sayesinde WİFİ kapsamınızda olan akıllı TV nize THROW gönderimi yaparak aktarabilirsiniz.  Sony müşterisini memnun etmek adına  bununla da kalmayıp bir adım daha ileri gitmiş ve  aynı zamanda Miracast modülü içeren ekran yada tvlere de bağlantı yapabilen Wi-Fi CERTIFIED MIRACAST  teknolojisini de ekleyerek donanımını zenginleştirmiş.

XperiaT2-vs-Note3

BATARYA ve GÖVDE

165,2 x 83,8 x 7,65 mm ebatlarında ve 171,8 gram ağırlığında olan cihazın ana çerçeve ve kenar kısımlarında parlak çelik kulanılırken   arka kısımlarında ise sertleştirilmiş plastik kullanılmış.  GSM protokolündeki konuşma süresi 16 saat,  bekleme süresi ise 1120 saat olarak bildirilmiş. UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) protokolünde ise Konuşma süresi 30 saate çıkarken bekleme süresi ise 1093 saat olarak belirtilirken, video oynatım için 11 saat müzik dinleme için ise 89 saatlik bir batarya ömrü tespit edilmiş.

 

İddialı ölçülerine rağmen farkedilir derecede inceliği ve 6 inç lik TRILUMINOS ekranıyla   özellikle bluetooth kulaklık opsiyonu ve Sony kalitesi hesaba katıldığında  sadece internet kullanıcılarını değil tüm bilgisayar ve multimedya severleri ciddi seviyede cezbedebilecek bir ürün…..

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>