ordu escort

GİYİLEBİLİR

Su Soğutmalı Akıllı Elbise..

By

on

Akillielbise

Egzersiz yapan insanların en büyük problemleri genellikle ilk 15 dakikadan sonra sağanak yağmurun altında kalmış gibi sırılsıklam olan kıyafetleri. Hızlı yakılan kalorilerin vücut ısısını aşırı yükselmesi sonucu meydana terleme bir taraftan çoğu sporcunun kabusu olurken diğer taraftan da egzersiz planlarının müzmin ertelenmesinin en büyük bahanesi.

Ancak bu durum artık sonsuza kadar değişecek gibi görünüyor, çünkü Finli araştırmacılar vücut ısısı yükseldiğinde kendi soğutma sistemini otomatik olarak devreye sokabilen bir akıllı elbise üzerinde çalışıyorlar. Akıllı telefonlar aracılığı ile de kontrol edilebilecek bu elbise, üzerinde bulunan mikro kanalların içerisinde dolaştırılan sıvı sayesinde vücut ısısını değiştirebilecek.

Söz konusu olan sadece soğutma değil tabi ki, aynı elbise gerekli durumlarda vücudu ısıtmak için de kullanılabilecek. Aslında VTT takımının   (VTT Technical Research Centre of Finland) bu çalışması alanının ilk örneği değil. Amerikan uzay ajansı NASA da benzer bir sistemi uzaya gönderdikleri astronotlar için kullanıyor. Ancak astronotlar için geliştirilen o elbiselerin devasa boyutlarını ve astronomik fiyatlarını göz önüne alırsanız VTT takımının başarısını tebrik etmek gerekiyor.

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>