ordu escort

BİLGİSAYAR

Surface Studio mu iMac 5K mı?

By

on

surfacestudio-vs-imac-5k

Microsoft’un birkaçgün önce  düzenlediği Windows 10 etkinliğinde tanıtılan all-in-one PC Surface Studio büyük beğeni aldı. Hatta kimileri Apple’ın iMac lerinden bile daha “iMac” olmuş dedi. Peki gerçekte durum ne bizde kulağımızı konuşulanlara tıkamıyoruz ve o kaçınılmaz soruyu soruyoyoruz. Microsoft Surface Studio mu yoksa Apple iMac mi?????

Bizde sizler için bu ik teknoloji devinin özellikle kreatif profösyoneller için sunduğu amiral gemilerini karşılaştırdık.

Tasarım;

Microsoft Surface Studio ve Apple iMac 5K’nın her ikisi de all-in-one konseptinde olduğu için benzer bir görüntü veriyorlar. Surface Studio iMac 5K ya göre daha fazla ekran konumu ayarlanabilirliği sunuyor. Ancak her ikisi yanyana geldiğinde daha kavisli hatlara sahip Apple iMac 5K  köşeli hatlara sahip Surface Studio’dan yekpare alüminyum gövdesi ile çok daha kaliteli ve albenili duruyor.

Surface Studio 6 Puan, iMac 5K 9 Puan

Seçenek Sunumu;

Microsoft Surface Studio ve Apple iMac 5K sundukları seçenekler konusunda da farklılık gösteriyor. Microsoft Surface Studio 28  inçlik tek ekran seçeneği ile gelirken iMac 5K hem  21.5 hemde 27 inçlik ekran seçenekleri ile geliyor.

Surface Studio 4 Puan, iMac 5K 6 Puan

Ekran & Görüntü;

Apple’ın iMac 5K sı   5120 x 2880 çözünürlüklü retina P3 ekranı ile daha start verilir verilmez öne çıksa da 28 inçlik pixelSense  özellikli ekranında 192 DPI değer sunan 4500×3000 çözünürlüklü Surface Studio’yu da yabana atamayız.

Surface Studio 8 Puan, iMac 5K 10 Puan

Hangisi Daha Donanımlı;

Donanım özellikleri yönünden Microsoft Surface Studio ve Apple iMac 5K’yı karşılaştırırken yine biraz durup nefes almamız gerekiyor. Çünkü Microsoft Surface Studio henüz piyasaya sürülmüşken iMac 5K ise  2015 sonlarında piyasaya sürülmüştü. Hal böyleyken yine de arada tahmin ettiğiniz gibi olumsuz bir fark bulunmuyor. Hem Microsoft Surface Studio hem de  Apple iMac 5K’da intelin 6.nesil Skylake işlemcileri bulunuyor.  Tabi i5 mi yoksa i7 mi olacağı biraz cebinizdeki akrebin agrasyonu ile ilgili bir durum.

27 inçlik Apple iMac 5K’nın başlangıç modelinde 3.2 GHz (3.6 GHz Tubo Boost)dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 8GB (32 GB’a kadar  yükseltilerbilir) bellek, 1TB sürücü, 2GB AMD Radeon R9  M380 grafik kartı bulunurken üst varyasyonunda 3.9 GHz’ye kadar Turbo Boost hızı sunabilen 3.3 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 8GB (32 GB’a kadar  yükseltilerbilir) bellek 2TB Fusion Drive(3e yükseltilebilir), 2GB AMD Radeon R9  M390 grafik işlemci bulunuyor.

Microssoft Surface Studio cephesine baktığımızda ise; baz modelinde intel core i5 işlemci, 8GB RAM, 1TB harddisk ve NVIDIA GeForce GTX 965M 2GB grafik ünitesi bulunuyor.  Tepe versiyonda ise yine 6.nesil intel Skylake i7 işlemci 32 GB RAM, GeForce GTX 980M 4GB GPU GDDR5 memory ve 2 TB kapasiteli hibrid harddisk opsiyonu ile birlikte geliyor.

Surface Studio 7 Puan, iMac 5K 7 Puan

Fiyat Seviyeleri;

Microsoft Surface Studio ve Apple iMac 5K’yı fiyat yönünden karşılaştırıken tabi ki Microsoft Surface Studio ‘nun 28 inçlik büyüklüğü karşısında Apple logolu tek seçeneğimiz 27 inçlik iMac 5K olacak. Ancak peşinen söyleyelim bu karşılaştırmada çok zorlanmayacağız, çünkü Microsoft Surface Studio’nun 2,999$ etiketli başlangıç fiyatının ($3,499 ve $4,199 etiketli iki upgrade varyasyon ile birlikte ) karşısında 1,799$ lık başlangıç fiyatı ile ($1,999 ve $2,299 etiketli iki upgrade varyasyonu ile birlikte) Apple iMac 5K çok daha avantajlı duruyor. Tabiki bu fiyatlara karşı sundukları performanslar da ayrı bir tartışma konusu.

Surface Studio 4 Puan, iMac 5K 7 Puan

Diğer Özellikler;

iMac 5K Wi-Fi 11ac, Bluooth 4.0, FaceTime HD webkamerası, stereo hoperlörler, kulaklık jakı, SDXC kart girişleri, 4 adet USB3.0 portu, ethernet portu ve iki adet Thunderbolt portuyla gelirken; Surface Studio ise; Windows hello face özellikli 5Mp webcam, Dolby destekli 2.1 Stereo hoperlörler, kulaklık girişi, SDXC kart girişi, 4 adet USB3.0 portu,  Mini Display Portu, Xboxlara kablosuz bağlanabilen Wi-Fi 11ac ve Bluetooth 4.0 teknolojisi bulunuyor.

Surface Studio 5 Puan, iMac 5K 6 Puan

Farklılıklar;

Herne kadarda görmezden gelmeye meyilli olsak da Microsoft Surface Studio ve Apple iMac 5K arasında göz ardı edemeyeceğimiz farklılıklar bulunuyor. Herşeyden önce işletim sistemleri de farklı Microsoft Surface Studio Windows 10 Pro kullanırken  Apple iMac 5K MacOS Sierra ile geliyor.

Aslını isterseniz asıl fark donanım performanslarından ziyade kullanım alışkanlıkları noktasında ortaya çıkıyor. ÖZellikle Surface Pen ve Surface Dial’i hesaba kattığınızda  Microsoft Surface Studio  Apple iMac 5K’nın rakibi olmaktan çok klavye ve işletim sistemi le desteklenmiş dev bir iPad Pro’ya rakip olmak için oluşturulmuş sanki.

Surface Studio 5 Puan, iMac 5K 2 Puan

Sonuç;

Microsoft bu inceleme de yaptığımız puanlamada 39/46 gibi bir puan ile ezeli rakibini bir adım geriden takip etse de Surface Studio ile  gerçekten Apple’ın karşısına çok ciddi bir rakip çıkarıyor. Özellikle profosyoneller için çok daha fazla anlam ifade edecek olan ekran konumlandırılma elastikiyeti,  Surface Pen ve Surface Dial  ve multi Touch ekranı ile adından çokça bahsettirecek. Ancak göreli yüksek fiyatına değip değmeyeceğini anlamak için biraz daha zaman gerekeceği kesin…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>