ordu escort

EKİPMAN

Tek Bir Batarya ile Geçen 35 Yıl

By

on

RKi6000

Rockchip isimli Tayvanlı bir yarı iletken üreticisi şirket  tek bir AAA batarya üzerinde 35 yıl aralıksız çalışabilecek kablosuz bir çip ürettiğini iddia etti.

Tayvanlı üretici daha çok başta intel olmak üzere bilgisayar ve mobil teknoloji dünyasına sağladığı  ARM tabanlı ve  düşük maliyetli çiplerle biliniyor.  Bu yıl 35.si düzenlenen ve şuan Tayvanda  devam etmekte olan Computex 2015 fuarında söz konusu ürünü tanıtan firma RKi6000 seri etiketini verdiği bu ürünle bütün dikkatleri üzerine çekiyor.

Neredeyse hiç enerji tüketmeyen RKi6000 çip şuan için bütün Wi-Fi protokolleri ile birlikte çalışmıyor. Bluetooth Low Energy (LE) seviyesinde bir enerji tüketimi ile Wi-Fi bağlantısı sunan RKi6000 şimdilik sadece  802.11b protokolü ile  çalışıyor ve 11 Mbps hızına kadar kablosuz  veri aktarımını destekliyor.

Rockchip firmasının RKi6000 etiketli çipini sektördeki en dişli rakipleri olan   Qualcomm, Broadcom, Texas Instruments ve Gainspan gibi devlerin değme ürünleri ile kıyasladığımızda bile kullandığı 20mA ile onlardan  3 kata kadar daha az enerji tüketimi performansıyla  rakiplerine ciddi bir fark atıyor.

RKi6000 guc tuketimi

Üstelik yukarıdaki tabloda rakiplerine karşı üstünlüğü çok net bir şekilde ortaya çıkan  RKi6000 çipi sadece onlara karşı değil kendi firmasının ürün gamındaki cihazlara karşı da bir hayli önde performans sergiliyor.

RKi6000 performans

Peki gelelim akıllarda  pusuya yatmış en can alıcı soruya; Bu  muhteşem seviyede düşük enerji kullanımlı çipler hangi cihjazlarda kullanılacak. Bunun için akıllara gelen ilk uygulama alanı  hızlı enerji tüketim seviyeleri aynı zamanda en büyük handikapları olan giyilebilir cihazlar, ama tabi ki sadece bu alanla sınırlı kalmayacaktır. Özellikle de Akıllı ev teknolojisinin yeni gelişmeye başladığı  bu günlerde.

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>