ordu escort

SANAL GERÇEKLİK

Tuhaf Bir Şeyler Oluyor… “Magic Leap”

By

on

Magic Leap

Arkadaşınıza yapacağınız doğum günü sürprizinde Shakira’ya masanın üzerinde şarkı söyletebilseydiniz nasıl olurdu.. Tabiki çok etkileyici olurdu eğer bir kenara zor günler için attığınız  bir kaç milyon dolarınız varsa.. Ya da dört yaşındaki çocuğunuza aslanı anlatmak için onu hayvanat bahçesine götürmek yerine evinizin salonunda aslanın başını okşatsaydınız veya ofisinizdeki çekmecenizde beslediğiniz  minik bir filiniz olsaydı….

Evet yukarıda saydığımız tüm bu şeyleri yapabilmeyi hayal etmek gerçekten keyifli… Ancak birileri bunları hayal etmekle kalmamış gerçeğe dönüştürmeyi de başarmış. Bu teknolojiyi gerçekleştiren firma içeriği bir sır gibi saklayıp ketumluğundan ödün vermese de dijital dünyanın en büyük devrimlerinden bir tanesi gerçekleşmek üzere

Amerika Florida dania beach’de Magic Leap isminde bir şirket  sanal gerçekliğin (VR) çok ötesinde bir üst gerçeklik (AR – Augmented Reality) teknolojisi üretmeyi başardı. Son zamanlara kadar sessizliğini başarıyla koruyan Magic Leap şirketi geçtiğimiz günlerde yapılan  MIT Teknoloji İncelemeleri EmTech Konferansı’nda bu teknolojinin üzerindeki sır perdesini biraz daha araladı.

Üst seviye bir gerçeklik oluşturabilmek için Unreal ve Unity Game motorlarını birlikte çalıştıracak olan bu teknolojinin SDK’sı çok kısa bir süre sonra   Magic Leap’in websitesi üzerinden  geliştiricilere sunulacağı açıklandı. Geliştiricilerin SDK’ya ulaşmaları için üyelik ve talep işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Magic Leap 2

Peki Magic Leap Tam olarak Ne yapacak yada nasıl yapacak diye merak ediyorsanız; websitesinde geliştiricilere hitaben yazdığı şu satırları okumak yeterli olacaktır. ” Bizim Dinamik sayısallaştırılmış ışık alanı sinyalleirmizi kullanırken , gerçek objelerden ayırt edilemez imajlar yaratabildiğinizi ve bu imajları sorunsuz bir şekilde gerçek dünyaya yerleştirebildiğinizi  hayaledin … ve dünyayı sonsuza kadar değiştirecek kişilerden birisi olacağınızı düşünün. şimdilik halkla iletişimimizde biraz ketumluk ediyoruz, daha  ama bunun için haklı gerekçelerimiz var. ”

Yani ekranın karşısında oturup kalmak yerine yaşadığınız çevreyi sizinle paylaşacak ve ondan etkilenebilecek gerçeklik görüntüleri söz konusu olacak. Basit bir örnek vermek gerekirse; 22 inçlik bir bilgisayar ekranında parmak büyüklüğündeki zombileri tek atışla ıskalamadan avlarken yüzünüze takınacağınız indiana Jones ifadesi ,  Magic Leap’in hayat verdiği zombiler mutfaktaki buz dolabının arkasından fırlayıp karşınıza dikildiğinde yerini testereyle karşılaşmış polyanna’ya bırakabilir.

Magic Leap’ın çok uzun bir süre ser verip sır vermediği bu teknoloji  başta film sektörü olmak üzere oyun, eğitim ve dijital eğlence alanlarında tam bir devrim yaratacak. Zaten Magic Leap’in amacı da bu dijital üreticileri kendi platformu üzerine çekmek. Ancak görünen o ki bunun için parmağını bile oynatmasına gerek kalmayacak.

Magic Leap’i ciddiye almalısınız çünkü aralarında Google’ın da bulunduğu bir grup şirket’in geçtiğimiz ekim ayında  Magic Leap’e  tam 542.000.000$ yatırım yaptılar.  Magic Leap’in bu teknolojisini gerçekleştirecek fotonik ışık alanı çipi için floridada pilot üretim merkezi olarak inşa edilen tesise bile sırf 592.000.000$ para harcandı.

 

Ve sona gelindikçe Magic Leap’in bu muhteşem teknolojisi üzerindeki  sır perdesi daha da aralanıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ürettikleri teknolojinin ne olduğunu birazda olsa anlatabilmek adına bir video Show yayınladı… Aşağıda izleyebileceğiniz bu videoda…. ya da siz en iyisi videoyu izleyin…


Firma CEO’larından  Rony Abovitz ,  Neal Stephenson ve  Magic Leap’in baş kreatifi Graeme Devine katıldıkları bir programda  “AR platformunun planlarını açıklamadan önce paylaşacak bir sırrımız var, Geliştiricileri bununla ilgili eğitmeye başlayacağız. Bu bir  “gerçek”. diyerek sürecide resmi ağızdan onaylamış oldular.

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>