ordu escort

İNCELEME

Türünün tek örneği…. Epson EH-TW9200W inceleme

By

on

epson9200w

 

Evde Sinema Keyfine dair;

Hayatının bir döneminde de olsa  evinde sinema keyfi yaşamanın hayalini kurmayan yoktur sanırım. Bu hayali paylaşanlar pekte haksız sayılmazlar; Bir zamanlar 56 ekran televizyonlarında VHS videolara kaydedilmiş filmler vardı!  ama tabi bu cihazlar herkesin evinde olmazdı,  arkadaşlar, akrabalar, komşular derken onlarca insan mahallede bu cihazlara sahip olma ayrıcalığını yaşayan  birkaç tane eve doluşur  hep beraber gah ağlayıp gah gülerek başkasının evide olsa “EVDE SİNEMA KEYFİ!” yaşarlardı. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ve nispeten düşen satınalma maliyetleriyle birlikte bu filmleri izlediğimiz ekranlar büyümeye başladı. Günümüzde ise  42″ ile 65″ arası  televizyonlar  hemen hemen bütün evlerde baş köşeye kurulmalarına rağmen o heybetli  sinema perdesinin cazibesini unutturamadılar. Tamda da bu noktada büyük ekranlara gösterilen karşı konulmaz zaafiyetin! farkına varan üreticiler okullardan aşina olduğumuz tepegözlerin torunları olan projeksiyon cihazlarını izleyicisine gerçek bir sinema deneyimi yaşatabilecek şekilde geliştirmek için yarıştılar. Bu  yarışın en istikrarlı koşucularından birisi olan EPSON üst seviye izleme kalitesine sahip ve  farklı bütçeler için  ürettiği  ürün gamıyla dikkatleri üzerine çekiyor. . İşte bu ürün gamı filosunda Amiral gemiliğini yapan öyle bir model varki sadece tüketicilerin değil aynı zamanda  rakip firmaların dahi  beğenisini kazanıyor.  Karşınızda  dünyanın ilk ve tek Wireles HD projektörü EPSON EH-TW9200W

Epson EH-TW9200W inceleme;

 

Lcd Mla d9  3LCD teknolojisi ve RGB kristal deklanşör sitemini kullanan Epson EHTW9200W  tam 0,74 inç  LCD MLA (D9)  panel büyüklüğüne sahip.. Epson tarafından  2011 yılında 3D 3LCD projektörler için  “Dünyanın ilk yüksek ısılı polislikon TFT likit kristal paneli”  (HTPS) olarak duyurulan MLA (D9) teknolojisi  artık Epson’un üst seviye projektörlerinin olmazsa olmaz standartı haline gelmiş durumda. Bu üst seviye projektörlerdeb EH-TW 5200 ve EH-TW 6100 gibi nispeten daha ekonomik modellerinde 0,61 inç büyüklüğünde ve 7.0 Micron yoğunluk değerinde L3C06U-A5G00 MLA (D9) paneli kullanılırken, EH-TW7200, EH-TW9100 ve EH-TW9200 gibi daha yüksek fiyat etiketine sahip modellerinde ise 0,74 inç 8.5 micron yoğunluk değerine sahip  L3C07U-95G00 MLA (D9)  paneller kullanıldı.

 

Yeni MLA (D9) Panelinin özellikleri

 

Name L3C07U-95G00 L3C06U-A5G00
Panel type Transmissive HTPS Transmissive HTPS
Liquid crystal type C2 Fine C2 Fine
(VA inorganic alignment layer) (VA inorganic alignment layer)
Process technology D9 D9
Effective pixels 1920 x 1080 (1080p) 1920 x 1080 (1080p)
Panel size (diagonal) 0.74 inch (1.87 cm) 0.61 inch (1.54 cm)
Pixel pitch(diagonal) 8.5 microns 7.0 microns(1.54 cm)
Aperture ratio 65% 61%

Peki kağıt üzerinde baya gösterişli duran bu özellikler gerçekte ne işe yarıyordu; Bu yeni teknoloji En büyük etkisini IRR (image Refresh Rate) deki artışla gösteriyordu,  240 Hz lik resim yenileme oranını tam iki katına yani 480 Hz değerine çıkararak Bright 3D e Drive sürücüsünün standartın 1,5 -2 kat arasında daha parlak 3D görüntüler üretmesine olanak veriyordu

blackout 3d epson bytemagazin

Birazdaha açmak gerekirse; Bildiğiniz gibi aktif gözlükler sağ ve sol camın ekran görüntüsüyle senkronize olarak sırasıyla ve birbiri ardına karartılması esasına dayalı olarak 3d görüntünün izlenmesine olanak veriyordu. MLA (D9) un bu 480 Hzlik yenileme oranı blackout yani karartma süresini ciddi oranda kısaltıyor. Kısaca özetlemek gerekirse 240 Hz hızıyla çalışan projektörlerde herbir göz bir saniyede  0,83 salise uzunluğundaki kesitlerde kör kalırken, 480 Hz hızındaki projektörlerde ise sadece  0,41 saliselik kesitlerde kör kalarak insan gözünün çok daha parlak bir görüntü almasını sağlıyordu.  Epson EH-TW9200W nin MLA (D9) panelinin  0,74 inçlik  büyüklüğü ise daha fazla alanda daha çok pixel, ışık ve renk bilgisi gibi unsurların işlenmesine olanak tanıyor.

normal modda 4000 saat,  tasarruf modunda ise 5000 saat ömre sahip 230 Watlık ETORL ampül  2400 lümen gücünde hem beyaz hemde renkli ışık çıkışı vererek Üreticisinin  “Gün ışığında bile film izletmek” vaadini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.    Epson EH-TW9200W nin 600.000:1 gibi çok yüksek bir kontrast oranına sahip olması görüntü derinliğini ve kalitesini en çok etkileyen unsurlardan birisi olan koyu siyah rengin kusursuz olmasını sağlıyor. Bununla beraber Epson’un oto – iris teknolojisi  ışık diyaframını değiştirmek suretiyle  (kısıp genişleterek)  Parlak beyazlar ve koyu siyahlar üretmek için   devreye girip yüksek kontrastla beraber üst düzey bir görüntü kalitesinin oluşturulmasına yardım ediyor. Enerji tüketim değerlerine baktığımızda normal modda 334 W olan tüketimin ekonomik modda 270 W a düştüğünü görüyoruz. Yine normal mod için 32 DB olan gürültü seviyesi eko modda 22 DB  seviyelerine inerken böylesine güçlü bir cihaz için son derece makul değerler sunuyor.

Epson EH-TW9200W 2D ve 3D FULL HD  1920 x 1080 p çözünürlük sunuyor.  4 tanesi 2D görüntülerde (Dinamik, salon, doğal ve sinema) 2 taneside 3D görüntülerde (3D dinamik ve 3D sinema)   olmak üzere  6 farklı izleme seçeneği getiriyor. Epson izleyicisine en iyi renkleri göstermek için bununla da kalmıyor; tam özel kalibrasyon sağlayan ISF sertifikalı bir renk yönetimi sisteminide beraberinde sunuyor. Epson EH-TW9200W aynı zamanda tek bir tuşa basarak 2D filmelerinizin 3Dye çevrilmesine ve bunlara  derinlik ayarı yapabilmenize de olanak sunuyor. Epson bu konuda diğer muadil seçeneklerinden çok daha başarılı olsa da  hiçbir zaman orjinal olarak çift kameryala çekilmiş gerçek 3D filmlerdeki derinlik hissini yaşatmasını beklemek çok makul bir düşünce olmazdı  heralde.  Çözünürlük konusundaki diğer iki dikkat çekici özellikten birincisi, bir taraftan görüntünün büyültülmesi esnasında yada düşük çözünürlüklü bir kaynaktan gelen  görüntülerin işlenmesi sırasında ortaya çıkacak bulanıklıkları giderebilirken  diğer taraftanda   maksimum keskinliğe eriştirmek için ekstra pikselleri arayıp bulması. ikinci özellik ise  Epson EH-TW9200W’nin  hızlı  sahnelerin izlenmesindeki titreşimleri engellemek  için  ekrana videonun ara karelerini ekleyerek  gözleri yormayan daha akıcı ve kaliteli görüntüler oluşturduğu kendine ait enterpolasyon teknolojisidir.

 

epson_ehtw9200w

manuel mekanikli 1-2,1 : 1 lens zoom oranına sahip cihaz  30 inçten 300 inçe kadar olan ekran görüntüsünü normal durumda (zoom suz)  1,9 metre – 19,2 metre aralığında oluşturabiliyorken, yakın modda (son zoom ayarında) 0,9 metre – 9 metre mesafeden oluşturabilmektedir. yatay eksende  % 47,1 trapezoid düzeltme yapabiliyorken dikey eksende % 96,3 gibi büyük bir ölçekte kaydırma yapabilmenize olanak tanıyarak yamuk yüzeylerde dahi son derece düzgün ekranlar oluşturulabilmesini mümkün kılıyor.  2 kattan fazla zum yeteneğine sahip lensin  2,3 -3,6  olan Projeksiyon lensin f sayısı değeri cihazın net görüntü oluşturmaktaki ciddiyetinin en büyük kanıtı. Bu hususu biraz daha iyi anlamak içinE-TW9200W nin üst sınırı 3,6 iken  Epsonun diğer bir üst seviye ürünü olan EH-TW6100W nin projeksiyon lensi F sayısı üst değerinin 1,99 olduğunu hatırlamak yeterli olacaktır.  Projeksiyon mesafesine baktığımızda ise  100 inçlik bir görüntü oluşturabilmek için geniş açıda 2,88 Metre mesafeye ihtiyaç duyarken tele açıda 6,36 metrelik bir mesafeye ihtiyaç duyduğunu görebiliyoruz.

epson wireless

466‎ x 395 x 158 mm ölçülerine ve 8,6 KG ağırlığa sahip  gövdenin  tasarımına baktığımızda  ise  cüssesine rağmen beyaz rengin şık duruşu ve tasarım estetiği ile evde rahatsız etmeyecek bir görünüme sahip. USB 2.0 Type B (Sadece Servis için), RS-232C, Tetik çıkışı, HDMI çıkışı, HDMI 1.4 (6x), Kompozit giriş, Komponent giriş, MHL bağlantı özelliklerine destek verdiğini görüyoruz.

EPSON EH-TW9200W NİN WIRELESS HD ÖZELLİĞİ NASIL ÇALIŞIYOR;

Son olarak EH-TW9200W nin en önemli özelliklerin birisi olan WirelessHD yeteneğini nasıl kullandığına bakalım. Sistem işleyişi WIHD cihazının DVD player, Laptop, Tablet yada Cep telefonu gibi harici bir  playerden gelen görüntüyü üzerinde bulunan 5 adet HDM portundan herhangi birisi aracılığı ile alıp kablosuz olarak 60 Ghz lik  bir  yayın gücüyle    projeksiyon cihazının içerisinde dahili olarak mevcut bulunan wireless alıcıya iletmesi işlemlerinden oluşuyor. Evet WIHD cihazımız bunu tam 60 Ghz hızında yapıyor. Buda demek oluyor ki Epson aktarımı yapılan HD görüntüyü sıkıştırma kaynaklı  hiçbir kayıp olmaksızın tüm kalitesiyle perdeye yansıtabilmeyi başarıyor…  Konuyla ilgili Yasutomo Tsuda nın  Kablosuz özelliği olmayan bir DVD playerdan EH-TW9200W ye wirelessHD aktarım sürecini anlatan fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

1-  HDMI kablomuzun bir ucunu  DVD playerin HDMI portlarından birisine  takıyoruz.

m2

 

2- HDMI kablomuzun diğer ucunu ise WIHD cihazımızın üzerinde bulunan HDMI portlarından birisine takıyoruz.

m3

 

3-  DVD playerin önce Power tuşuna basarak açın (play e basın)m5

 

4- WIHD cihazının power tuşuna basın

m6

5- Projektörün power tuşuna basın

m7

 

 

6- Arkanıza yaslanarak EPSON EH-TW9200W nin keyfini çıkarın….

m8

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>