ordu escort

DONANIM

USB’ler Hakkında Bildiğiniz Herşeyi Unutun!

By

on

USB-C

Apple yine teknoloji dünyasını altüst eden bir adım attı ve her zaman yaptığı gibi yine dünyanın kullanmaya alışık olmadığı bir ürün tanıttı.  Yeni 12 inçlik MacBook kulaklık ses Jackını saymazsanız üzerinde tek bir portla geliyor. Bu neredeyse hiçkimsenin daha önce hiç kullanmadığı ve milyonlarca standart USB cihazına uyumluluğu olan tamamen yeni bir bağlantı türü.

Bu yeni bağlantı türü USB Type-C yada USB-C  diye isimlendiriliyor. Muhtemelen yakın geleceğin en yaygın bilgisayar ve tüketici elektroniği unsurlarında bir tanesi ve en avantajlısı olacak.  Kompakt bir yapıya sahip, Ters çevrilebilir portları neredeyse herşeyi yapabiliyor. Bu hafta Taipei’de düzenlenen Computex fuarında katılımcılara  kısa sürede bütün dünyaya yayılacağının güçlü ipuçlarını verdi.

USB C teknolojisi daha çok reversibility yani geri çevrilebilirlik yeteneği ile ön plana çıkıyor.  Zaten Apple’ın standart bağlantı unusrları olan Lightning kablolarının Asimetrik UB portlarıyla ne kadar başarılı olabildiği konusunda umutsuz anılarımız taze.. Ve USB C tam olarak bu soruna odaklanmış ve onu tamamen çözebilmiş bir teknoloji.

USB 3.1 yapsı üzerine dizayn edilmiş ve standart bir USB A konnektörden çok daha ufak. Ama ebatları sizi yanıltmasın çünkü bir laptopu   şarz edebilecek kadar güç sağlayabiliyor ayrıca son derece hızlı veri ve görüntü aktarımı da yapabiliyor.

USB-C bağlantı teknolojisinin yukarıdaki özellikleri bile  bile HDMI ve Laptop şarzlarının (Tabi buna MacBooklarınki de dahil) yakın gelecekte tarih olabileceğinin bir habercisi gibi.  Aslında MacBook şarz cihazının  80-100 USD lik fiyatını bir an için anımsadığınızda beraberinde getirdiği bağlantı avantajlarını göz ardı etseniz bile yeterince cazibeli duruyor.

Bu yeni teknoloji  bireysel kullanıcılar için  şuan fazla iddialı gelse de bir çok teknoloji devi yeni nesil bağlantı teknolojisi olan USB-C için çoktan harekete geçti bile.  USB C’ye ilk ciddi destek Intel’den geldi. Intel Thunderbolt 3 ‘ün USB C konnektör desteği vereceğini açıkladı peki bu ne demek; Bu  60 Hertz hızda 4K nın iki katı HD yayını ekranda izleyebilmek demek..

Asus Transformer Book, yeni Macbook ve  Google Chromebook Pixel bu teknolojinin avantajını yaşayacak olan ilk modeller arasında bulunurken gözlerini onların üzerine çevirmiş bilgisayar dünyasının diğer üreticilerine de ciddi bir cesaret verdiklerini söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>