ordu escort

İNCELEME

Vodafone Mobile Wi-Fi R207-Z Modem İncelemesi

By

on

Wodafone-Wi-Fi- R207-Z

Birçok yönden çözüm alternatifi olabilmesi nedeniyle cep modemleri gittikçe polülerlik kazanıyorlar. Bunlardan bir tanesi de R207-Z.  Bugün Vodafone’un bu minik modeminin yeteneklerine  kısaca bir göz atacağız. Ancak daha sağlıklı bir anlatım olması için yapacak olduğumuz internet bağlantı   performansı testlerinde şuan için 4.5G yayın bulunmadığından dolayı 3G bağlantısı kullandığımızı da hatırlatalım. Ancak en baştan modemin  LTE tabanlı yani 4G yada 4.5G değil  3G modem olduğunu da belirtelim.

Vodafone9

Vodafone “Mobile Wi-Fi R207-Z” bir kibrit kutusundan biraz büyük ebatları, beyaz rengi ve oval köşeleri ile gerçekten çok hoş denilebilecek bir tasarıma sahip. Ön yüzeyin üst kısmında  batarya,wireless, mesaj ve bağlantı durumunu gösteren 4 elemanlı bir led gösterge paneli bulunuyor. Orta kısıma yerleştirilmiş açma kapama düğmesi böylesine minik bir cihaz için biraz iddialı olsa da fark edilir bir kullanım kolaylığı sağladığı bir gerçek. Kullanım kolaylığı demişken ön yüzeyin alt kısmına yerleştirilmiş WPS tuşu sayesinde Wi-Fi özellikli cihazlarınızı oluşturduğunuz kablosuz ağa  kolayca bağlaya biliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken bu WPS tuşuna 5 saniye boyunca basmak.

Vodafone15

Alt kısımında bulunan USB 2.0 girişi  hem şarj hem de kablolu bağlantı fonksiyonu görüyor. Yani Vodafone “Mobile Wi-Fi R207-Z” sadece kablosuz internet değil aynı zamanda kablolu internet yeteneğini de bu minik gövdesinde barındırıyor.  USB 3.0 yerine USB 2.0 kullanılmış olsa da cihazın taşıdığı kablosuz donanımına (HSDPA+ 21Mbps Download, HSUPA Cat7 11.5 Mbps Upload hızı desteği) bakıldığında USB 2.0 cihaza sorunsuzca refakat edecektir. Hele ki kağıt üzerindeki değil sahadaki pratik performanslar göz önüne alındığında..

Vodafoneback

Vodafone “Mobile Wi-Fi R207-Z’nin arka kısmında ise 1500mAh (5.6Wh) gücünde ayrılabilir bir batarya bulunuyor. Bu bataryanın tam şarj için yaklaşık olarak 3.5 saatlik bir süre gerekiyor ve tamamen şarj olmuş haliyle yaklaşık bir günlük kullanım ömrü sunuyor. Bataryanın alt kısmında ise iki ayrı kart slotu bulunuyor. bunlardan bir tanesi (solda olan) GSM internet data hattı için kullanılırken diğeri ise bir hayli şaşırtıcı bir fonksiyon üstlenerek mikro SD hafıza kartları için kullanılıyor.  Bu sayede kullanıcılar kablosuz bağlantı kurarak modem üzerindeki depolama alanını hem download hemde upload için kullanabiliyorlar. Elektronik cihazlardaki  micro SD kart kullanımı elbette yeni bir özellik değil ancak bu kadar küçük bir modemde ihmal edilmemesi harika olmuş; NAS Disk özelliği sunan büyük abileri gibi etkili olmasa da işlevsel açıdan son derece yararlı olacağı kesin.

Vodafone41

Aynı anda 10 kullanıcının kablosuz olarak bağlanabildiği cihazın kurulumu sadece bir kaç adımdan oluşuyor ve son derece  basit. Data hattını ve bataryasını cihaza taktıktan kısa bir süre sonra görünür hale gelen ağa bağlanarak önce cihazla birlikte kelen Wireless şifresini ve ardından Sim Kodunu giriyorsunuz ve modeminiz kullanıma hazır. Peki cihazın wireless şifre değişimi, NAT ve DMZ gibi gelişmiş ayarlarını nereden ve nasıl yapacağız; Bunun için 3 farklı seçenek karşımıza çıkıyor; İlki USB aracılığı ile yapılan ilk bağlantıda masaüstüne kendiliğinden oluşan “Wodafone Mobile Wi-Fi” uygulaması ile; İkincisi 192.168.0.1 adresi üzerinden erişeceğiniz web arayüzü ile üçüncüsü ise Google Play yada AppStore dan edineceğiniz Mobile Wi-Fi uygulaması ile

Vodafone6

 

Bu arayüzler yukarıda da bahsettiğimiz gibi modemin hem bir çok temel ve gelişmiş ayarlarının yapılabilmesine hem de çeşitli kontrol unsurlarının yönetilebilmesine olanak veriyor.  Yine aynı arayüzün sağ tarafında bulunan bölümden modemin bağlantı durumu, batarya durumu ve trafik durumu gibi konuları izleyebiliyorsunuz. Eğer bu arayüze ilk giriş yaptığınızda üst menüde yer alan kontrol sekmeleri gözükmezse, şifre yazan kısıma cihazın default şifresi olan “admin” kelimesini yazmanız gerekecek. Bu şekilde gelişmiş kontrollerin yapılabileceği gerçek arayüz ekrana gelecektir. Bu arayüzün  bir modemin genel kullanım için gerekli olan temel bileşenlerininin  neredeyse tüm unsurları barındırdığını söyleyebiliriz.  Ancak hevesli misafir kullanıcılar için kota sınırlamaları da yapılabilseydi harika olurdu.

R207-Z

Biraz da Vodafone “Mobile Wi-Fi R207-Z’nin performansına odaklanalım. En başta söylemeliyiz ki bu minik modem ebatlarından hiç de beklenmeyecek bir performans sergiliyor; 3G şebekesi içinde yakın mesafede bir hayli tatminkar olan bağlantı hızları  araya giren 10 metreye ve bir kaç duvara rağmen kesinlikle havlu atmıyor. Hatta bir kat üstte yada alttaki wireless cihazlara  stabil bir şekilde bağlı kalmaya devam ediyor. Farklı lokasyonlarda yaptığımız testlerde biraz daha yukarı yada aşağı yönde ölçümlerde yaptık . Cihaz sadece stabil mevkilerde değil hareket halinde de işini yapmaya devam ediyor. Modemi cebinize atıp yürürken bile kullanabilirsiniz. Tabiki bu durumda işin doğası gereği  bağlantı hızından biraz ödün vermeniz gerekecek.

VodafoneOkuma

Ancak asıl performansı tabiki 1 Nisan itibarı ile ile göreceğiz. Ancak şimdiden ölçebileceğimiz bir diğer faktör ise Wi-Fi Aktarım yeteneği. Genel itibarı ile baktığımızda wireless dalgalarının gayet istikrarlı olduğunu görüyoruz. Hem uygulamada hem de bu grafiklerde bağlantı kesilmesine dair herhangi bir ipucu göremiyoruz. Micro SD depolama aygıtı üzerinden yaptığımız data aktarımı testlerinde  yaklaşık olarak okuma için 8 MB’lik bir hız söz konusu olurken , yazma için yapılan testlerde ise 3 MB lik bir hız  ortalaması söz konusu oldu. Ancak Cihazın Wi-Fi iletişimi ile ilgili sadece 802.11b/g/n bağlantısına ve 2.4 gHZ yayın bandına sahip olduğu unutulmamalıdır.

VodafoneYazma1

Sonuç olarak; Vodafone’un bu minik modeminin kendinden beklenmeyecek bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Hoş tasarımı, hafifliği ve performansı ile hem günlük kullanım hem  seyahatler hem de işyerlerindeki ani bağlantı problemlerinde çözüm alternatifi olabilmesi gibi yönleri ile gönül rahatlığı ile edinilebilecek bir ürün. Vodafone Türkiye tarafından 12 ve 24 ay kontratla satın alınabilecek cihaz için ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>