ordu escort

TAŞIT

Volvo’dan Kangurulara İyi Haber ” Kangaroo Avoidance”

By

on

Volvo Kanguru Sistemi

Aslında bu haber sadece kangurular için değil aynız zamanda sürücüler içinde çok iyi bir haber.  Dünyanın önde gelen otomotiv şirketlerinden olan Volvo yola fırlayan kangrulara çarpmayı önleyecek bir sitem üzerinde çalışıyor.

Volvo tarafıından,  otoyollarında yılda 20.000’den fazla  kanguru kazasının meydana geldiği Avustralyada test edilen “Kangroo Avoidance” sistemi sayesinde hem yola fırlayan hayvanların hemde araç sürücülerinin  güvenliğinin en yüksek seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

“Kangaroo Avoidance” Sistemi yol kenarında duran ya da yola yaklaşmakta olan kanguruları hassas şekilde hissederek tespit edecek   radar ve kameralar içeriyor. Bu hayvanlar tarafından istenmeyen riskli manevralar yapıldığında ise gerekli hesaplamaları yaparak aracı yavaşlatıp  hatta zaruri ise durdurabiliyor.

Halihazırda yaya güvenliğine karşı geliştirilmiş bir çok sistem olmasına karşın Volvonun bu “Kangaroo Avoidance” sistemi onlardan bir adım daha öne çıkıyor. Çünkü diğer sistemler daha standart ve ön görülebilir reflekslere karşı geliştirilirken Volvonun sistemi kangurular gibi durmadan zıplayan ve hareketleri kesitirilemeyen bir özne  üzerine  odaklanıyor ve tabiki çok daha fazla gelecek vadediyor.

Gerçek kangurularla onların doğal yaşam alanında gerçekleştirilen testlerde bir hayli başarı gösteren sistemin kamerlar ve sensörler gibi tüm bileşenleri şuanda mevcut geriye sadece “Kangaroo Avoidance” sisteminin Volvo’nun yaptığı bu testler doğrultusunda  kalibre edilmesi kalıyor… kimbilir belki de çok yakın bir gelecekte Volvonun bu sistemi bütün araçlarda standart bir donanım olarak karşımıza çıkar.

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>