ordu escort

DOKTOR BYTE

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

By

on

 

10adimda_websitesi_hazirlama

Doktor Byte’ın bu haftaki yazısında “bir web sitesi nasıl hazırlanır ?”  hep beraber öğreneceğiz. Teknolojiye azda olsa ilgi duyup da bir web sitesi nasıl hazırlanır diye merak etmeyen yoktur sanırım. Websiteleri bildiğiniz gibi İnsanların yada kuruluşların ulusal ve global düzeyde diğer insanlar yada kurumlarla sosyal yada ticari iletişimler kurmak maksadıyla dünya çapında bir iletişim ağı olan internet üzerinde oluşturdukları sanal merkezlerdir. Bu merkez dünyanın en büyük bankasına ait olabileceği gibi yemek yapmaktan hoşlanan bir ev hanımına da ait olabilir. Sözünü ettiğimiz bir banka websitesi yaptırmak ve yönetmek için yüzbinlerce TL harcasada siz birkaç yüz TL ye kendi websitenizi oluşturabilirsiniz. Sistem mantığı hepsinde aynıdır.

 

Blogspot bir çözüm mü?

Tabiki “Blogspot” gibi herşeyin hazır olduğu ücretsiz uygulamalara üye olarak kendinizi internette kısıtlı da olsa ifade etmenizde mümkün; Tek yapmanız gereken kullanacağınız isimle blogspot üyeliği gerçekleştirmek. Basit bir örnek vermek gerekirse ; Diyelim isminiz Ahmet Tekin  ve internette yemek yapmak üzerine bir iki satır yazı yazacak bir blog’unuz olsun istiyorsunuz. Yapılacak işlem son derece basit. www.blogger.com’a gidip  Google hesabınızla oturum açtıktan sonra kendinize bir konu başlığı ve isim (ahmettekin.blogspot.com gibi)seçerek birkaç adımda yeni blog oluşturma işlemini tamamlıyorsunuz. Ancak çok başarılı blogspot yazarları ve adresleri olsada  bu konseptin firma yada kuruluşlara  tam olarak hitap etmediğini söylemek yanlış olmaz. Zaten kullanım mantığının merkezinde de başta  gençler olmak üzere  internet ilgililerine daha şahsi bir olanak  sunmayı amaçladıkları söylenebilir. Sonuç olarak başlıktaki soruya  yani ” Blogspot bir çözüm mü” sorusuna cevap olarak şahsi kullanım için evet! kurumsal kullanım için hayır! diyebiliriz.

Blogger

 

 

Neden Profesyonel bir websitesine sahip olunmalıdır.

Özellikle ticari faaliyette bulunan kişiler ve kurumlar için İnternette daha ciddi bir yapıda  yer almak  başta pazarlama ve satış olmak üzere müşteri odaklı güvenin sağlanmasındaki  tüm faaliyetlerde bir ön koşul olarak karşımıza çıkar. Websitesi isminin ücretsiz uygulama uzantılarından ayrılarak kurumsal bir şekilde yazılması dahi websitesi ziyaretçileri üstünde kurumunuzun ciddiyeti konusunda son derece olumlu bir etki oluşturacaktır. Özellikle ülke uzantılı(com.tr gibi) kurum ismi içeren domainler bu konuda rakipsizdir diyebiliriz. işin Eko-psikolojik boyutuna fazla dalıp sizi sıkmadan aşama aşama bir websitesi nasıl hazırlanır başlayalım isterseniz.

 

 

İŞTE BAŞLIYORUZ…. İLK ADIMLAR;

 

adim_1

 1-ADIM:  Domain Seçimi; Domain internet kullanıcılarının websitenize ulaşmaları için kullanacaklerı adrestir. Domain isimleride insanların isimleri gibidir bizim soyadlarımız gibi onlarında uzantıları vardır (.com, .net, .org, .com.tr gibi).  Ticari faaliyetler için genellikle .com  tercih edilir; zaten .com uzantısı ingilizce “Commerical” yani ticai kelimesinin kısaltılmış halidir. Domainin ne olduğu konusunda kısaca bilgilendiğimize göre artık kendimize bir domain seçebiliriz. Herhangi bir arama motorunda ” domain sorgulama” yazıp arattığımızda karşımıza çıkan sonuçlardan birisine tıklayarak domain sorgulama sitelerinden birisine giriş yapıyoruz.

domain sorgulama

Bizim aramamızda  çıkan sonuçlar arasında ilk sıralarda olduğundan  “www.domainsorgulama.net” sayfasını tercih ettik. açılan sayfadaki sorgu giriş ekranına  web adresi olarak kullanmak istediğimiz ismi yazıp alternatif uzantılarıyla birlikte sorgulatıyoruz. Örneğimize uygun olarak “websitesiyapiyoruz.com” ismini müsait mi diye sorgulatalım. Çıkan sonuca baktığımızda aşağıdada görebileceğiniz gibi almak istediğimiz domainin müsait durumda yani satın alınabilir bir durumda olduğunu görüyoruz.

domainsecimi

 

 

adim_2

2- ADIM : Domain Kaydı; Şimdide Seçip uygunluğunu kontrol ettiğimiz domainin kaydını yani satın alma işlemini yapacağız. Bunun için yine arama motoruna ” domain kaydı” şeklinde yazıp arattırıyoruz. Her sorgulama sitesi Tescil hizmeti vermediği için bu şekilde yapıyoruz. Ancak yukarıdaki sorgu ekranındada görebileceğiniz gibi hem sorgu hem tescil (kayıt) hizmeti veren firmaların websiteleride mevcut. Arama motorunun getirdiği sonuçlar arasında yine ilk sıralarda olanlardan “isimtescil.net”i tıklıyoruz.

domainkaydi

Bu kayıt işlemini yaparken seçtiğiniz firma gerçekten çok önemlidir. Özellikle websitesi yapmaya hevesli tecrübesiz kişilerin cebindeki üçbeş kuruşa göz dikmiş sayısız klavye altı sözüm ona firmalara!   dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yüzden alanında Türkiyede ilk sıralarda gelenlerden bir tanesini seçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu örneğimizdede “İsimtescil.net” Türkiyenin en büyük domain-hosting sağlayıcısı olduğu için onu tercih ediyoruz. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Ücresiz yeni üyelik oluştur” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.  Çıkan e-formu doldurarak kendimize bir kullanıcı ismi ve şifre belirliyoruz.

uyelik1

 

İlgili üyelik işlemlerimizi tamamladıktan sonra kullanıcı ismimiz ve parolamız artık hazır. istediğimiz domaini kaydedebiliriz. Bunun için ekranın sol üst kısmında bulunan “Hızlı Sorgula” sekmesini açıp giriş ekranına satın almak istediğimiz domaini yazıp alt kısımdada uzantısını işaretledikten sonra “Sorgula” butonuna tıklıyoruz.

kayit3

Sorgu sonucunda gelen ekranda aralarında sorguladığınız domainin de bulunduğu alternatif uzantıların da müsaitlik durumunu gösteren bir liste açılır. O listeden almak istediğimiz domaini sol kısımındabulunan onay kutucuğunu işaretliyoruz. ve alt kısımda bulunan “Sepete ekle” butonuna basıyoruz.

1

Havale, Kredi kartı, peşin yada taksitli opsiyonlarından hangsisini bize uygunsa  onu seçip İlgili satınalma işlemlerini tamaladıktan sonra domainimiz artık internet üzerinde bizim adımıza tescil edilmiş yani kayıt edilimiş oluyor.

satinalma

 

 

adim_3

3- ADIM : Hosting Sağlanması; Hosting işlemi, Ziyaretçilerimizin tescil ettiğimiz domain adresi üzerinden bize ulaşacakları yerdir.  Kurulum dosyalarımızı, ürün resimlerimizi, satış listelerimizi ve websitemizle ilgili hemen hemen herşeyi  bu yerde muhafaza edeceğiz. işin içerisine hosting girince biraz panikleyen okuyucaları görür gibiyiz, Ancak korkulacak hiçbir şey yok, basit bir örnekle açıklamaya çalışırsak; Domaini adrese, Hostu ise o adresteki arsaya benzetebiliriz.  Peki bu host nedir nereden alınır. Domain kaydı yapan firmalar genellikle hosting hizmetide verirler. Tabi satınalınacak hostingin özelliklerine göre fiyatların değişiklik göstermesi gerekiyor.  mesela fazla sayıda multimedya içerik barındıran bir video sitesi büyük miktarda depolama alanına gereksinim duyarken (100 GB ve üzeri) daha mütevazi bir hizmetin sunulduğu websitesi çok daha az depolama alanına ihtiyaç duyar (1-2 GB) . Yada ikinci bir örnekle durumu biraz daha basitleştirelim. iki ayakkabı mağazası düşünün birisinde  sadece 100 ürün var, Diğerinde ise 10.000 ürün var.  ve websitelerine bütün ürünlerinin fotoğraflarını koymak istediklerini düşünün. Aynı bir hafıza kartı gibi; 100 fotoğrafın kaplayacağı alanla 10.000 fotoğraf için gereken alan arasında uçurumlar var tabiki. İşte bu şekilde hostlarda özelliklerine göre fiyatlanıyor.

Sol üst köşede bulunan hosting sekmesinden “Eko Hosting Paketini” seçerek sepetime ekle butonuna tıklıyoruz. ve bir önceki ödeme işleminin aynısını tekrarlıyoruz. Ödeme işlemlerini tamamladığımızda  artık hostingimizi de demirbaş listemize kaydettik demektir.

hostsatinalma

 

 

adim_4

4-ADIM : Domainin Hostinge Atanması (Bağlanması) ; Domaini ve hostingi satın aldık peki bundan sonra ne yapacağız? Sanki muhtarlığığa gidip yeni yaptığımız evin adresini kaydettirir gibi domainimizi yani adresimizi hostingimize bağlayacağız. Bunun için ana sayfada sağ üst köşe bulunan “Kontrol Paneli” menüsündeki “Hosting Yönetimi” sekmesine tıklıyoruz.domainatama Tıklamamız sonrasında açılan host bilgi pencerisnde “yeni domain” satırının karşısında  bulunan yeşil renkle işaretli  ekle butonunun üzerine gelerek tıklıyoruz ve  açılan giriş ekranına domainimizi ve uzantısını yazıyoruz ve tamam diyoruz.. Hostinglere genellikle birden fazla domain atanabilir. hostingimize daha önceden atanmış bir domain varsa yine aynı şekilde yeni domain satırının karşısındaki yeşil renkli ekle butonuna tıklayarak devam ediyoruz.   domainekle2 Ve işte karşımızda Hybrid hosing paneli. bu paneldeki açılır listelerinn listelerin  üst sol  kısmında bulunan  “Geçerli hosting” açılır menüsünden Standart pekitimizi seçiyoruz ve alt kısımda bulunan Bar Menüdeki  Mavi dünya logolu Domainler butonunu tıklıyoruz.domainatama3 Bu işlemin sonrasında ise gelen ekranda yine alt kısımda bulunan Bar Menüden   turuncu artı işaretli “Domain ekle” butonuna basıyoruz. domainatama4 Yeni pencerinin alt kısmında bulunan domain bilgi alanındaki boşluğa doamin ismimizi ve uzantısını araya nokta koyup bitişik olarak yazarak “Kaydet” butonuna basıyoruz. Buradaki domainin başına “www” koymaya gerek yok sistem zaten kendisi koyuyor.  “Kaydet” butonuna bastıktan sonra domainimiz hostumuza eklenmiş oluyor. domainatama5 Böylece domain ve hostun birbirine bağlanması için üzerimize düşen görevleri tamamlamış oluyoruz. Ancak hostun kullanıma hazır hale gelmesi hemen bir anda olmuyor. Bunun için server’ın kendi bağlantı  işlemlerini tamamlaması için birkaç saat beklemimiz gerekebilir.

 

 

admin_5

5-ADIM : Websitesi İnşaası için gerekli yazılımın temin edilmesi; Yazımızın başlarında Domaini adrese hostu ise arsaya benzettiğimizi belirtmiştik. Peki bu arsa yani host boş mu kalacak; tabiki hayır. O arsanın üzerine bir binanın inşaatını yapacağız yani web sitemizin ana iskeletini inşa edeceğiz. Bu yapıları birkaç farklı yöntemle inşa edebiliriz. Bütün bunların ortak yanı ise  hepsinin “kod” lardan oluşmasıdır, Kodlarıda gerçek hayattaki tuğlalara benzetebiliriz. Gerçek hayatta nasıl ki ateş tuğlası, taş tuğlası gibi çeşitler varsa website programlamasındada “Html”, “Php” yada “Asp” gibi sınıflara (programlara ait) kodlar vardır. Ancak mantıkları neredeyse birbirinin aynı olsada bunlar birbirinden farklıdır. Kod yazmak ciddi bir iştir ve ayrıca uzun süreli ve yoğun bir eğitim-gelişim süreci gerektirir. Peki bu zor süreç yüzünden bu işi burada yarım mı bırakacağız, yada ara verip kod yazmasını mı öğreneceğiz. Merak etmeyin Ne bu işi burada bırakacağız nede eğitim için ara vereceğiz. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan bir yöntem var bu yyöntemde hazır HTML, PHP yada ASP kod paketleri kullanılarak siteler inşa ediliyor. Şuan popülerite olarak “PHP” dilinde kodlanmış hazır paketler  bu grubun en önünde ilerliyorlar. PHP deyince tabiki dünyanın en yaygın “hazır yapı” uygulaması olan  WordPress sahneye çıkyor.

WordPress Nedir; Yukarıdada bahsettiğimiz gibi satın alınmış hostlara hazır websitesi kurulabilmesini sağlayan bir kod paketidir. özellikle Joomla gibi rakiplerinin nefesini ensesinde hissetsede şuan dünya genelinde kullanılan en yaygın hazır kod paketidir. WordPress ilk başlarda daha mütevzi bir iddia ile piyasaya çıkmış olsada özellikle son yıllarda profesyoneller tarafından  iyiden iyiye tercih edilmeye başlamıştır. WordPress in ana yazılımını kurduktan sonra satın alacağınız yada kendi oluşturacağınız “Theme” larla son derece renkli ve başarılı web siteleri yapabilirsiniz. Ama ilerleyen konularda “Theme” lara değineceğimiz için şimdilik buırada daha fazla ayrıntıya girmeyelim. wp

WordPress ücretsiz bir uygulamadır.  https://tr.wordpress.org/ adresine girip sağ alt kısımda bulunan Mavi renkli “WordPress 4.1 indir.zip” butonunun üzerine tıklıyoruz. Açılan pencerede bu dosyayı bilgisayarımızda WP isminde bir klasör açarak kaydediyoruz. İnen dosya sıkıştırılmış bir “zip” sosyasıdır ona mouse ile sağ tıklayıp buraya çıkart seçeneğini işaretliyoruz. eğer sağ tıklayınca buraya çıkar gibi bir seçenek görünmüyorsa bilgisayarınızda “Winzip” yada “Winrar” programı yüklü değil demektir. Bu ikisi de küçük ebatlı birkaç saniyede indirebileceğiniz programlardır. Arama motoruna program ismini ve indir kelimelerini yazarsanız çok kolay bir biçimde indirip  kurulumunu tamamlayabilirsiniz. wp1

 

 

admin_6

6- ADIM : Temin edilen yazılımın Host’a gönderilmesi;

Peki worpressi bilgisayarımıza indirdik ve winrar programıyla klasöre çıkardık sonra ne yapacağız.  Yapacağımız şey bu dosyaları host’umuza göndermek; Çoğunuz büyük şehirlerde yada özellikle yabancı filmlerde paneller halinde imal edilmiş hazır “kütük” evlerin satıldığını ve tırlara yüklenip inşa edilecekleri arsanın bulunduğu yere gönderildiklerini görmüşsünüzdür. Bizde aynı bu örnekte olduğu gibi paneller halinde üretilmiş evimizi (wordpressi)  Nakliye yapan Tırlar gibi  bir program aracılığı ile arsamıza göndereceğiz. Bize bu nakliye işleminde yardımcı olacak programın adı “Filezilla” (Cuteftp de bir alternatif olarak düşünülebilir) . Arama motoruna Filezilla indir diye yazıp arattığımızda internetten rahatlıkla edinebileceğimiz bir program.

Filezillayı bilgisayarımıza indirip kurduktan sonra, programı açıyoruz.  Program penceresinin üst kısmında “Sunucu”, “Kullanıcı adı”, Parola”, ve “kapı” etiketli 4 adet data giriş bölmesi bulunuyor. programa giriş yapıp hostingimize erişebilmemiz için bu kısımların doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. Peki ama bu kısımlara ne yazacağız, nasıl dolduracağız. filezilla1 Buraların hangi bilgilerle dolduralacağının bilgisine hostingimizin kontrol panelinden rahatlıkla ulaşabiliriz. Bunun için tekrar domanimizi ve hostumuzu satın aldığımız  www.isimtescil.net  sayfasına giderek kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yapıyoruz. yine hatırlayacağınız gibi ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Hybrid panel” seçeneğini tıklıyoruz.hbrdaçılan Hybrid panel ekranında üst ksıımdaki açılır menüden domainimizi seçtikten sonra birkaç saniye kadar bekliyoruz. yenilenen ekranda alt kısımda bulunan bar menüler arasında “Hosting bilgilerim” yazan butonu tıklıyoruz hbr2

Ve işte sık sık kullanımın aihtiyaç duyacağımız hosting bilgi ekranı bu ekranda hem kontrol panosu bilgileri hemde FTP hesabı bilgileri bulunur .Bunları sık sık kullanacağımız için kolay ulaşabileceğimiz güvenli bir yere not edersek çok daha iyi olur. ftpBu ekranda alt kısımda bulunan FTP bilgilerini biraz önce bilgisayarımıza kurduğumuz Filezilla programının data giriş kısımlarına yazıyoruz. Böylece Filezilla programı aracılığı ile dosyalarımızı host’umuza aktarıp kurulum işlemine başlayabileceğiz.  Filezilla programının üst kısımında bulunan “Sunucu”, “Kullanıcı Adı” ve “Parola” ksıımlarını doldurmanız yeterli “Kapı” yazan kısımı boş bırakabilirsiniz. Bu üç veriyi ilgili kısımlara dikkatli ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra üst kısımda  en sağda bulunan “Hızlı Bağlanın” butonuna tıklıyoruz. yukarı doğru hızla kayan  onlarca   satır yazıdan sonra kullanıcı ismi ve şifre girişi yapmadan önce boş olarak duran kısımlarda şimdi bazı klasör ve dosyaların olduğunu göreceksiniz. Eğer bahsettiğimiz bu ksıımları görebiliyorsanız şuanda Hostunuzun Root yani kök dizinindesinizdir demektir. Yani doğru adrese geldiniz demektir. Ama File zilla hata verdiyse ve bahsettiğimiz host root una erişemediyseniz muhtemelen kullanıcı adı ve parolasını yanlış girmişsiniz demektir. Böyle birşey başımıza gelirse kesinlikle moralimizi bozmadan dikkatli bir kaç deneme daha yapıyoruz. Sonuçta bir değişiklik yoksa  muhtemelen server kaynaklı bir sıkıntı var demektir. hybrid paneldeki “destek” etiketli ve can simidi simgeli butona basarak destek formuna ulaşıyoruz ve oraya kontrol panelinde gördüğümüz FTP bilgilerinin çalışmadığını söylüyoruz. Bu durumun en olası sebebi serverin henüz  yetkilendirme yapmamış olmasıdır.  Server master lar bunu kısa sürede halledecektir. Tabi bu olumsuz senaryo biz yine olumlu senaryomuzdan devam ediyoruz.  Ftpye başarılı bir şekilde girdiğimizi ve Host umuzun root dizinini görebildiğimizi varsayıp devam ediyoruz.FZ_giris Ftp programızıdaki yani filezilla programımızın sol penceresinde bilgisayarımıza daha önce indirip zip formatından extract yaptığımız WordPress klosürünü tıklayarak içeriğine erişiyoruz. daha sonra WordPress klsörü içerisinde bulunan bütün dosyalar Ctrl + Alt tuşlarına basarak seçiyoruz. ve programın sağ tarafında bulunan penceredeki “puplic_html” klasörünün içerisine kopyalayacağız.  Ama bu işlemden önce halletmemiz gereken Çok önemli iki tane işlemcik daha var;

Bu işlemlerden ilki  Hostingde Database oluşturmak ; ilk işlemimiz için yine www.isimtescil.net websitesine kullanıcı ismi ve parola ile giriş yaptıktan sonra üst sağ kısımda bulunan “Hybrid Panel” butonuna tıklayarak alt kısımda bulunan ” Database” butonuna tıklıyoruz  dbdb ekle Sonrasında ise alt kısımda açılan “Database ekle” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.  Karşımıza gelen yeni database oluşturma ekranında “Database Adı”, “Kullanıcı Adı”, “Şifresi” ve “Database Tipi” kısımlarını doldurarak Kaydet tuşuan basıyoruz ve ilk database mizi oluşturmuş oluyoruz. Tabi bu database giriş verilerini bir kenara not etmeyide unutmuyoruz. db2

Seni gidi config-sample.sys seni… ; Dosyalarımızı Hostinge göndermeden önce yapacağımız işlemlerden ikincisi ise WordPress klasörünün içerisinde bulunan “config-sample.php”  isimli dosyayı düzenlemek ve adını değiştirerek kaydetmek. Bunun için önce WordPress dosyalarını kaydettiğimiz klasörün içindeki config-sample.php isimli dosyanın üzerine gelip sağ tıklayarak birlikte aç deyip “Not Defteri” uygulaması ile açıyoruz. (Her bilgisayarda Dreamweaver kurulu olmadığı için) config Notepadde açılanconfig-sample.php dosyasındaki  tırnak içinde yazan “veri tabanı ismi”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” yazan kısımları biraz önce oluşturmuş olduğumuz  database’in verileri ile doldurup kaydediyoruz. Dosyayı kapattıktan sonra üzerine sağ tıklayıp yeniden adlandır diyerek “config-sample.php” olan  ismini “config.php” olarak değiştiriyoruz. db4

Şimdi Açık bıraktığımız filezilla programına tekrar geri dönüyoruz ve websitemizin kurulumu için daha önceden indirip extract yaptığımız dosyaları (WordPress Klasörü içerisindeki tüm dosyalar) seçerek hostumuzda bulunan “Public_html” klasörüne kopyalayarak bu adımıda tamamlamış oluyoruz.  FZ

 

 

adim_7

7-ADIM : Kurulumun Yapılması; Sıra geldi aktarımını tamamlamış olduğumuz yazılımın kurulumunu yapmaya. Bu son derece basit ve kısa bir işlem; Tıpkı daha önceden bilgisayarınzda kullanmak için indirdiğiniz yada satın aldığınız programlar gibi  bu yazılımın içerisinde de bir kurulum dosyası mevcut, yapacağımız tek şey onu çalıştırmak. Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek; Öncelikle google Chrome, Firefox, Internet Explorer yada Yandex gibi herhangi bir boş web browser sayfası açıyoruz  Hostumuzda WordPress yazılımı kullanacağımızdan kurulumu başlatmak için adres satırına ;

Http://www.websitesiyapiyoruz.com/wp-admin/install.php

yazarak enter tuşuna basıyoruz. ve karşımıza hostumuza yüklediğimiz yazılımın kuruluş arayüzü geliyor. Çıkan kurulum ekranında sırasıyla “Site Başlığı”, “Kullanıcı Adı”, “Parolanız” (iki kere)  ve kurtarma epostanızı girerek en altta sol kısımda bulunan “WordPress’i Kur” butonuna tıklıyoruz. ve heyecanla tuttuğumuz nefesimizi dışarı verene kadar geçen birkaç saniye içerisinde işlem tamamlanmış oluyor.wpkur

 

 

adim_8

8-ADIM : Temel wp ayarlarının ve Themesinin seçilmesi ; Artık websitemizin kurulumu tamamlandı, yani evimizin kaba inşaatı bitti şimdi sıra evin hangi renge boyanacağına, perdelerin nasıl olacağına, duvarların hangi duvar kağıdıyla kaplanacağına yada yerlein netür bir parkeyle kaplanacağına geldi . Tabiki  bahsettiğimiz şey theme (tema) seçimi.  Ama isterseniz ondan önce kısaca temel WP ayarlarının nasıl yapıldığından bahsedelim.  Öncelikle Websitenizin edit yani düzenlemek isterseniz hemen bir boş webbrowser açıyoruz ve adres satırına

“http://www.websitesiyapiyoruz.com/wp-login.php”

yazıyoruz karşımıza gelen websitesi yönetici giriş ekranına  WordPress kurulumunu yaparken seçtiğimiz “kullanıcı adı” ve “Şifresi” “ile giriş yapıyoruz. Bu kısımda istediğimiz hertürlü ayarla oynayabiliriz. Site başlığını değiştirmek, sütun lardaki gösterilen eklentileri değiştirmek yada  logo yerine site başlığında slogan kullanmak gibi daha bir çok ayarı sol kısımda bulunan bu listeden seçerek yapabiliriz.

Temel ayarlardan kısaca bahsettikten sonra theme konusuna geri dönelim isterseniz.  Tahmin ediyoruz theme konusu en az sıkıntı çekecek olduğmuzdur.  Çünkü internette ister sanat, ister video, ister kurumsal ister eğitim  ve hatta isterse oyun söz konusu olsun   hertürlü amaca uygun amatör ve profesyonel theme lar bulmak mevcut.  mesela  www.themeforest.net  sitesinde gidip yüzlerce theme’dan birisini alabilirsiniz. tabi eğer karar verebilirseniz.  Gerçekten o kadar çok ve güzel tasarlanmış theme var ki karar vermekte zorlanmamak mümkün değil. Peki zorda olsa kararımızı verdik ücretli yada ücretsiz bir theme indirdir ve bilgisyarımız kaydettik bunu websitemize nasıl koyacağız.

Bunun için iki yol mevcut birincisi websitemiz edit modunda (Düzenleme) iken önce sol taraftaki menüde bulunan “Görünüm” sekmesine ardındanda “yeni ekle”  sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencerenin sağ üst köşesinde hangi konuda theme arıyorsak ona göre bir kelime yazıp tema aratabiliriz. Arama işlemi sonunda sonuçlar   ekran alıntısı şeklinde listelenir bunlardan herhangi birisinin üzerine gelince sağ kısımlarında bulunan mavi renkli kur tuşu aktif hale gelir ve ona tıklayarak theme kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Yada sol üst köşede bulunan “tema yükle” butonuna tıklayınca açılan browse penceresinden bilgisayarımızda zipli halde bulunan theme dposyasını seçerek kurulum yapabiliriz.

Tema kurulumunda öğrenmemiz gereken İkinci bir alternatif ise yine Filezilla programını kullanarak bilgisayarımızda zipten çıkarılmış olan theme klasörünü Hostumuzdaki

public_html/wp-content/themes klasörüne kopyalayarak yapabiliriz. Daha sonra Yine edit moddaki websitemize giriş yaparak sol kısımda bulunan Görünüme tıkladığımızda websitemizde kurulu olan theme ların ekran alıntılarından oluşan bir listesi gelir, onlardan hangisini istiyorsak mouse u üzerine getirdiğimizde aktifleşen mavi renkli “Etkinleştir” butonuna tıklayarak temamızı kullanmaya başlayabiliriz. themes2

 

 

 

 

adim_9

Yayın içeriğinin oluşturulması tamamen size kalmıştır, websitenizi hangi amaçla kullacaksanız ona göre yazılar ve multiedya unsurları oluşturup yükleyebilirsiniz. Diyelim ki yemek yapmayla ilgili bir websitesi oluşturmak istiyorsunuz. Yapacağınız şey ayrıntılı yemek tarifleri yazmak, kendinize has denemeleri paylaşmak ve bunları tabiki insanın ağzını sulandıracak fotoğraf ve video gibi multimedya içeriklerle süslemek. icerik_olusturma

 

 

adim_10

Websitemizde yapmak istediğimiz yayın içeriğini de  ekledikten sonra geriye son bir şey kalıyor; e-mail hesaplarının eklenmesi. Bunun için yine servis sağlayıcımız olan “www.isimtescil.net” e kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan “Hybrid Panel” butonunu tıklıyoruz. Gelen  kontrol paneli sayfasında üstteki menüden domainimizi ve hostingimizi seçip birkaç saniye kadar bekledikten sonra alt kısımdaki bar menüden “eposta yönetimi” butonunu tıklıyoruz.EP_1

sonrasında ekranın altında birisi “eposta yönetimi” diğeri ise “eposta ekle” etiketli  iki adet butondan oluşan  yeni  bar menüyü görüyoruz.  Bu seçeneklerden turuncu artı işaretli  “e-posta ekle” butonunu tıklıyoruz. EP_2Bu işlemin sonrasında ise eposta oluşturma ekranı ile yüz yüze geliyoruz. Buradaki data giriş kısımlarına sırasıya; 1) açmayı düşündüğümüz eposta hesabı (info@websitesiyapiyoruz.com gibi),  2) en az bir büyük harf, bir küçük harf ve rakam içeren ve yine en az sekiz karakterden oluşan e-posta şifresi, 3)  kişiler arası farklı oranlarda ayarlayabileceğinizi mailbox boyutu ve genellikle isim ve soyisim’in yazıldığı açıklama kısımlarını doldurarak  “kaydet butonuna basıp email oluşturma işlemimizi tamamlıyoruz.EP_3

Peki epostalarımızıda oluşturduk ancak bunları nasıl kullanacağız; oluşturduğumuz eposta hesaplarını akıllı telefonlara tabletlere yada bilgisayarlara kurabiliriz, en yaygın olanı “outlook” uygulamasıdır tabiki, o yüzden bizde burada outlook 2013 programında e-posta hesabı eklemeyi göstereceğiz. Öcelikle Outlook programını açıyoruz, tabi eğer kurulu değilse önce kurulumunu yapıyoruz. Ardından outlook penceresinin sol üst kısmında bulunan “Dosya” sekmesine tıklıyoruz. HE2ardından ekrana gelen hesap bilgileri penceresinin üst kısmında bulunan “Hesap Ekle” butonuna tıklıyoruz.HE1  ve işte karşımızda hesap ekleme penceresi, Bu pencreede sol alt kısımda bulunan “Elle kurulum veya ek sunucu türleri” seçeneğini nin işaretçisini doldurarak aktif ediyoruzve sağ alt ksımda bulunan “ileri” butonuna basıyoruz.

HE4 Sonraki pencerede ise 3 seçenekten oluşan hizmet seçme menüsüyle devam ediyoruz, bu menünün en alt kısmında bulunan “POP ve IMAP” seçeneğini işaretleyerek “ileri” butonuna basıp devam ediyoruz.HE5karşımıza hesap ayarları penceresi geliyor, bu pencerede ilgili yerlere gerekli bilgileri girdikten sonra “Diğer Ayarlar” butonuna basıyoruz. HE6gelen yeni ekrandaki “Genel”, “giden sunucusu” ve “gelişmiş” sekmelerindeki kısımları aşağıdaki gibi doldurarak tamam diyoruz. heayarGeriye sadece  işlemimizi test etmek kalıyor. Bunuda Hesap ekleme penceresinde sağ üst kısımda bulunan “Hesap Ayarlarını Sına” Butonuna basarak yapıyoruz. Kısa bir sürenin ardından satır başında alt alta beliren İki adet  yeşil renkli okey işaretçisi işlemimizin başarıyla tamamlanmış olduğunu gösteriyor.HE8

 

HEPSİ BU KADAR…. Kimbilir belkide artık websitesi yaparak para bile kazanabilirsiniz….

Views: 77944

loading...

4 Comments

 1. ersel

  Nisan 23, 2017 at 3:05 pm

  kafamdaki cok soruya cevap oldunuz. bilgilendirmeniz ve yazdiklariniz icin tesekkur eder saygilar sunarim.

 2. Yunus Emre

  Mayıs 16, 2017 at 8:58 pm

  Çok güzel bir yazı olmuş sonuna kadar hiç sıkıntı olmadan gittim fakat şunu istiyorum. Üç sayfa açıp üçünün de altına yazılar eklemek istiyorum bunu başaramadm.

 3. zeynep

  Temmuz 27, 2017 at 10:00 am

  teşekkür ederiz güzel yazı

 4. Cem

  Eylül 7, 2017 at 10:07 pm

  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Sitenizi takipteyim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>