ordu escort

BİLGİSAYAR

Windows 9 un tanıtımı için nefesler tutuldu… Geri sayım başladı!

By

on

win9

Windows 9 un tanıtım tarihi belli oldu diyebiliriz. Microsofta yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, firma   30 Eylül 2014 de merakla beklenen Windows 9 u tanıtacak. Windows 8 in  uluslar arası platformda beklenen başarıyı gösterememesinden dolayı Microsoft yeni windows sürümünün adlandırıken  Windows 8.X  yerine Windows 9.x  konseptini kullanacak.  Teknoloji çevrelerinde  windows 8 in  pc, laptop  akıllı telefon ve tabletlerde aynı etkinlikte kullanılmaya çalışılması çabası nın Windows’un pc tabanındaki potansiyel  performansının  gösterilememesine sebep olduğu konuşuluyor.  Windows 8 de Sadece klasik başlagıç menüsnün kaldırılmasının aldığı sert tepkinin   Microsoftu bir hayli sarstığını hatırlıyoruz. Bu yüzden klasik başlangıç menüsüne dönüleceğide güçlü söylendiler arasında. Windows 9 un Piyasaya sürülüş tarihi konusunda  ise 2015 in ikinci çeğreğinin başında olacağı beklentisi hakim.

Charms Bar Kalkıyor mu?

Ortalıkta dolaşan güçlü söylentilerden biriside Microsoft’un Windows 9 da “Charms Barı” kaldıracağı.  Bildiğiniz gibi Charms bar; “mouse” u  ekranın sağ tarafında yaklaştırdığımızda ortaya çıkan ve içerisinde ” Ara, Paylaşım, Cihazlar, Başlangıç ve Ayarlar” gibi temel fonksiyonlara kısayoldan ulaşmamızı sağlayan butonlarının olduğu dikey yerleşimli bir pop up menüdür

win9_1

Peki Charms Bar  kalkınca özellikle Win 8 de bu fonksiyona alışmış kullanıcılara bir alternatif sunulacak mı? eğer sunulacaksa  nasıl bir alternatif olacak; Cevabı merak ediyorsanız Evet… Söz konusu firmaya yakınlığıyla bilinen Winbeta’dan alınan bilgiye göre Microsoft sağ üst kısımda bulunan pencere kontrol menüsünün hemen yanına bir buton daha ekleyecek. Bu buton sayesinde tek tıklamayla  temel fonksiyon seçeneklerini sunan bir menü açılacak.

win9_2

 

Başlangıç menüsü geri mi dönüyor?

Microsoftun Windows 8 de başlangıç menüsünü kaldırmasının kullanıcıları arasında tepkilere neden olduğunu daha öncede belirtmiştik. Bu yüzden Firmann Yeni Windows 9 da başlangıç menüsüne geri dönüş yapacağıda kuvvetli söylentiler arasında. Yeni başlangıç menüsü simsegisinin eskisinden farklı olarak metro tasarımlı bir formatta kullanıcılara sunulması bekleniyor.  Metro uygulaması ve başlangıç menülü yeni Windows 9 bir hayli beğeni toplayacakmış gibi görünüyor.

win_9_3

Güç yönetimi ve uygulama performansında ciddi iyileştimeler getireceği iddi edilen yeni Windows 9 un sadece 64 bit olacağı beklentisi olmasına rağmen Windows 8 in yaşattığı arayüz travmasını yaşatmayacağı da açık bir gerçek. Bu arada Windows Phone 9 uda unutmayalım;  Yeni Windows Phone 9 unda Windows 9 la aynı paralel süreçte tüketicisiyle buluşturulması planlanıyor. Windows Phone 8.x sahiplerinin daha önce de Windows 7 phone kullanıcılarının yaptığı gibi  upgrade yaparak yeni windows 9 phone dan faydalabilmeleri sağlanacak. Geri sayım başladı hep birlikte bekleyip göreceğiz…..

 

 

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>