ETKİNLİK

WWDC 2015’te Neler Oldu

By

on

wwdc 2015

Apple’ın  Sanfrancisco’da düzenlediği ve 8-12 Haziran 2015 tarihleri arasında devam edecek olan geliştiriciler konferansı WWDC 2015’in ilk günü bir hayli dolu geçti. Apple Music’den iOS 9’a kadar bir çok yenilik katılımcılarla paylaşıldı. WWDC 2015’in en önemli duyuruları ise;

OS X 10 El Capitan

Apple’ın WWDC 2015’te yaptığı en önemli duyuruların başında son dönemlerdeki söylentilerde de öngörüldüğü gibi yeni işletim sistemleri olan OS X 10.11 geliyor, yani nam-ı diğer OS X El Capitan;  Çok daha yüksek bir OSX performansı için arayüzüyle birlikte yeniden tasarlanan işletim sistemi özellikle kullanıcı deneyimleri üzerine geliştirilmiş iyileştirmelerle ön plana çıkıyor.

Bu iyileştirmeler arasında en dikkat çekici olanların başında ise “handy tricks” diye tabir edilen ve cihazlara  işaret etkileşimi yeteneği kazandıran bir özellik geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların bazı el işaretleri ile mail okuma ve mesaj silme gibi bilgisayardaki bazı temel işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılması amaçlanmış.  Spotlight arama özellikleri de ciddi bir  şekilde geliştirilmiş,  Bu şekilde çok daha spesifik ve etkin aramalar yapabiliyorsunuz.

iOS 9

Apple’ın mobil platform cihazları için işletim sistemi olarak kullandığı iOS’a da ciddi bir güncelleme geliyor. iOS 9’da OS X El Capitan gibi  sistem performansını mümkün en üst seviyeye çıkarak yazılım iyileştirmelerini içeriyor.

Ayrıca bu yeni işletim sistemiyle birlikte dahili olarak gelen bir çok yeni uygulama sayesinde üst düzey bir kullanıcı deneyimi yaşatılması amaçlanıyor. Bu uygulamalr arasında en dikkat çekici olan ise Apple’ın yeni Note uygulaması. Zaten iOS kullanıcıları tarafında bir hayli beğenilen uygulamaya çizim ve resim ekleme gibi yeni özellikler kazandırılmış. Bazı uygulamalar ise dönüştürülmüş. Örneğin Newsstand News olurken Passbook’ta Wallet’e dönüşmüş.

Yeni iOS’un iPad’a kazandırdığı yeni yetenekler son derece işlevsel olmuş. Resim içinde resim ve aynı anda bölünmüş ekranda ikili uygulama çalıştırma  gibi özellikle yıllardır Apple kullanıcılarının gıptayla baktığı  Samsung tabletlerden aşina olduğumuz bazı özelliklerin kullanıcıların hoşuna gideceği muhakkak.

Tüm bu performans artışı ve iyileştirmelere rağmen iOS 9 iOS 8’e göre yaklaşık olarak bir saat kadar daha fazla batarya ömrü sunuyor. Bu noktada Apple’ın hem OS X El Capitan hem de  iOS 9’da yaptığını söylediği “Fine Tuning” yani ince ayarların en optimal şekilde yapılması işleminin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Apple’ın meşhur  Siri’si de  daha zeki  bir asistan olarak karşımıza çıkyor.  iOS 9 desteğinde daha yüksek bir farkındalıkla daha  komplex düşünebilen yeni Siri birhayli iddialı görünüyor. Daha bunlar gibi birçok yenilikle çok daha etkin bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlayan iOS 9 önümüzdeki ay Beta olarak yayınlanacak. iOS 9’un Full sürümünün ise sonbaharda yayınlanması bekleniyor.

Siri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Apple’ın akıllı asistanı Siri iOS 9 ile birlikte çok daha etkin bir kişisel asistana dönüşüyor. Çok daha yüksek bir farkındalık yeteneği kazandırılan Siri arabanıza ne zaman bindiğinizi eve ne zaman geldiğinizi yada işe ne zaman gittiğinizi anlayabiliyor. Hatta “it” yani o gibi  bazı işaretleme sıfatlarıyla neyi kastettiğinizi dahi öğrenebiliyor. Bu söylediklerimiz şuan için ağızları açık bırakacak ifadeler olmasa da Siri’nin yakın gelecekte geçireceği büyük evrimin habercisi niteliğindeki gelişmeler aslında.

Siri ayrıcaiOS 9 ile birlik  çok daha kompleks bir yapıya kavuşuyor; telefonunuzdaki verileri kullanarak size önerilerde de bulanabilecek. Diğer taraftan da yine iOS 9 da ki gelişmeye paralel nitelikte cihazınızda yapacağınız aramlarda çok daha etkin yöntemler sunabilecek; buna ideo ve fotoğraf gibi multimedya öğelerini içeren aramalar da dahil tabiki. Siri kişiselliğinize de ayrı bir önem verecek ve şahsi verilerinizi kimseyle paylaşmayacak.

Kısaca özetleyecek olursak Siri artık daha fazla “asistan” olacak; gittiğiniz yerleri, dinlediğini müzikleri sık kullandığınız uygulamaları hemen hemen her şeyinizi takip edecek ve bunları sizin hayatınızı kolaylaştırmak için kullanacak. Tabi sadece sizinle ilgilenmeyecek bulunduğunuz atmosfer yada lokasyon veya güzergahları da takip edecek ve bunları yine sizin için daha faydalı olabilmek adına kullanacak. Örneğin işe yada bir arkadaşınızı ziyarete giderken başka bir cadde de trafik daha açıksa mevcut güzergahınızı değiştirmenizi size önerecek, tabi hoşlanacağınız bir müzik eşliğinde.

Apple Music

Apple’ın WWDC 2015’in bu ilk gününde yaptığı duyurular arasına en çok rağbet göreni hiç şüphesi kendi müzik servisi olan Apple Music’i duyurmasıydı. Yıllarca iTunes üzerinden organize ettiği dijital müzik platformunda Spotify ve Pandora’nın başarısını göz önünde bulundurursak bunun yani Apple’ın kendi müzik servisinini oluşturmasının ne kadar doğru bir adım olduğunu anlamak çok daha kolay bir hale geliyor.

Apple Music sayesinde hem onmilyonlarca şarkıyı bünyesinde bulunduran iTunes kütüphanesinden hemde kendi iTunes hesabınızdan müzik yayını yapabileceksiniz. Servis Beats 1’i ve 7/24  yayın yapan DJS hostlu bir global radyo istasyonunu da içeriyor. Bu sayede sanatçılar eserlerini sisteme yükleyerek daha geniş kitlelere ulaştırabilecekler aynı zamanda da kendilerini ve eserlerini test etme olanağına kavuşmuş olacaklar.

Apple Music’i Spotify ve Pandora’dan ayıran en önemli özellik ise onlar gibi standart bir algoritmaya sahip olmaması. Bu sayede çok daha çeşitli tarzda müzikler dinleyicileriyle buluşacak çünkü bu yayınlar bilgisayar tarafından değil bizzat gerçek insanlar tarafından oluşturuluyor. Bu konuda şuan içn çok daha fazla yorum yapamayacağız, çünkü Apple tarafından özellikle bu playlistlerle ilgi yapılmış ayrıntılı bir açıklama yok.

Apple Music servisi aylık 9.99$  gibi gayet makul  bir ücretle kullanılabilecek. Ancak kullanıcılar üyelik başlangıcından itibaren 3 ay süreyle bu servisi ücretsiz olarak kullanabilecekler. Apple kalabalık aileleri de unutmamış ve aileler için 14.99$’ çoklu kullanım olanağıda getirilmiş. Tabi bu fırsattan yaralanabilecek ailenin  6 kişi ile sınırlandığını da hatırlatalım. Apple Music ile ilgili en güzel haber ise üye olmayanlarında Apple Music yayınlarından faydalanabilmesi. Yani uygulama üzerinden favori sanatçılarınızı takip edip Beats 1’i ücretsiz olarak dinleyebileceksiniz. 30 Haziranda yayınlanacak olan uygulamanın Android ve Windows sürümü ise sonbaharda gelecek.

Apple Maps

WWDC 2015 geliştiriciler konferansındaki bir diğer dikkat çeken duyuru ise Apple Maps hakkında oldu. Bugüne kadar başta Google Maps olmak üzere rakipleri karşısında çok da sağlam tutunamayan  uygulama iOS 9 desteği  ile birlikte bir hayli canlanacak gibi.

Daha önceki haftalarda da açıkladığımız gibi Apple Maps’a eklenen “transit information” seyahat yada toplu taşıma bilgisi  küçük bir adım gibi görünmesine rağmen aslında çok faydalı ve iddialı bir gelişme oldu. iOS 9 ile birlikte gelecek Apple Maps’te otobüs, metro, tren ve feribot gibi toplu taşıma rotaları ve bu rotaların kullanımıyla ilgili süreler büyük bir doğrulukla hesaplanabilecek ve kullanıcılarla paylaşılacak .

Ancak Apple Maps diğerleri gibi top yekün global ölçekte değil New York, London,  Beijing, San Francisco ve  Chicago’nun da aralarında bulunduğu belirli şehirler seçilerek indirilebilecek. Haritalar konusunda ciddi rakiplerine karşı atağa kalkan Apple Maps özellikle bu seçilebilir şehir sayısını artırabilirse ciddi bir başarı kazanabilir.

Apple Watch

Apple ortaya çıkıp ey katılımcılar bu Apple Watch 2’dir diye bağırmasa da Apple’ın bu ilk giyilebilir teknolojisi,  yeni getirilen yazılım desteği ile ana güncelleme görmüş bir modeli aratmıyor.

Watch OS 2 sayesinde Apple Watch artık telefondaki uygulamalrın basit özelliklerini ekranına yansıtan bir cihazdan ziyade kendine özgü geliştirilmiş uygulamalarına sahip olan çok daha etkin bir cihaz olma niteliğine kavuşuyor. Ayrıca e-postalar cevap verme, FaceTime sesli görüşme yapma ve  video izleme gibi özelliklerinde aralarında bulunduğu bir çok yeni yeteneğe kavuşuyor.

Ayrıca işaretler yerine Siri üzerinden de egzersiz  uygulamalarının başlatılıp durdurulması sağlanabiliyor. Bunların dışında Wallet, Apple Pay ve Maps’in beslediği transit data’ya da Apple Watch üzerinden erişilebilecek.

Apple Watch’ın yenilenen yüzü de eskisine oranla çok daha kişiselleştirilebilir bir halde. resimlerim klasöründen herhangi bir resmi ekrana atayabilirsiniz ya da değişen farklı ekran görüntüleri için “Time-Lapse face”i seçebilirsiniz. Time Travel diye adlandırılan özellik sayesinde ise yaklaşan etkinlikleri ve hava sıcaklıklarını akıllı saatiniz üzerinden takip edebilirsiniz.

Apple Pay

Apple’ın ödeme isteminie kendi yorumu olan Apple Pay geçen yıl tanıtılmasına rağmen global pazarda hala etkin olarak kullanılamıyordu. Ancak Apple bu durumu değiştirmeye niyetli gibi görünüyor. Bu yüzden İngiltere ile başlayacağı Avrupa seferine büyük önem veriyor.

Gelecek ay başlanması planlanan uygulama ile İngiltere’deki en büyük 8 banka ve Costa, Boots, M&S ve McDonalds gibi dev satıcılarında aralarında bulunduğu 250.000 lokasyonda hizmete başlayacak. Apple Pay sırf satın almalarda değil aynı zamanda metro gibi şehir taşımacılığında da kullanılacak.

Apple Pay bunların yanında Reeder platformlarında ve Pinterest gibi sosyal medya uygulamalarındaki satın almalarda da yakın bir zamanda kullanılmaya başlanacak.

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>