ordu escort

ROBOT

Yamaha Motor Show 2015’e Damgasını Vuracak “Motobot”

By

on

yamaha motobot 3

Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlen ve 29 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan motor Show 2015 yarın başlıyor. Başta Motor Sporları tutkunları olmak üzere tüm dünyanın heyecanla beklediği fuara YAMAHA kendi damgasını vurdu.

motobot 1

Bugün yayınlanan 2 dakikalık video görüntüleri izleyenleri şaşkına çevirdi. Videoda Yamaha marka bir motosiklet pistte tur atıyordu. Ancak asıl şaşırtıcı olan tabiki bu değil, motosikleti kullanan kişi Yamahanın meşhur test pilotlarından birisi değildi, hatta insan bile değildi. Çünkü  motosikleti Yamahanın “Motobot” ismini verdiği bir robot  kullanıyordu.

Boş arazide motosikletin üzerine  oturmuş robot debrijaya basıp  gaz vererek virajlarda manevralar yapıyordu. Arka kısımdaki minik destek tekerleklerine rağmen oldukça etkileyici bir görüntüydü.

Sanki bu görüntüleri tüylerimizi diken diken etmeye yetmiyormuş gibi Yamahanın Robotu kendine has çocuksu ve robotik sesiyle  Dünya MotoGP şampiyonu doktor lakaplı Valentino ROSSI’ye meydan okudu. ” Seni yenmek için tasarlandım ve yeteneklerimi hergün daha da geliştiriyorum” dedi.

Yamahanın Motobot’u Rossiye meydan okusa da şirket yetkilileri işleri biraz daha ağırdan alıyor. Yamaha Motobot’un yakın bir gelecekte gerçek bir pistte ve modifiye edilmemiş bir yarış motosikletinin üzerinde saatte 200 kmh’nin üzerinde hız yapabilecek hale geleceğini söylüyor.  Yamaha Ayrıca bu Motobot projesinin arkasındaki teknolojinin sürücü destek ve güvenliğini daha da ileri götüreceğini ve yeni iş alanlarına katkıda bulunacağını ifade ediyor.

 

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>