ordu escort

DOKTOR BYTE

Yandex’i Chrome’dan Kaldırmak.. Neden Mi?

By

on

YandexiSilmek

Son günlerde bir çok kullanıcı web browserlarının anasayfalarına kendi istekleri dışında  yerleşen ve orayı da kolay kolay  terketmek niyetinde olamayan yandex yönlendirmesinden bahsetmeye başladı. Bu durumun muhtemel bir sebebi son zamanlarda indirdiğiniz bir programın yandex üzerinden optimize edilmiş bağlantılara sahip olması olabilir. Hatta bunun gibi bir çok nedenden ötürü de olmuş olabilir.

Şu noktada herhangi bir art niyetten bahsetmek tabiki uygun olmaz, ancak biz yinede web browserlerinizin baş köşelerine kurulmuş bu davetsiz misafirleri  gücendirmeden nasıl uğurlayabileceğinizi gösterelim. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli. Biz burada sadece Google Chrome için uygulayacağız, siz diğer browserlar içinde benzer şekilde adımlar atabilirsiniz.

YandexKaldirma_1

İlk olarak Google Chrome browserimzi açıyoruz. Browserin sağ üst köşesinde bulunan menü butonuna tıklayarak açılan pencereden “Ayarlar” satırını seçiyoruz.

YandexKaldirma_2

 

Yeni açılan bu ayarlar pencesinde alt kısımlara doğru ilerleyerek arama motorlarının yönetildiği kısma geliyoruz. Burada sol kısımda bulunan açılır menüde Yandex yerine Google’ı seçiyoruz. Sonrasında ise “Arama motorlarını yönet” etiketli butona basarak devam ediyoruz.

YandexKaldirma_3

Açılan bu yeni “arama motorlarını yönet” penceresinde birisi altta diğeri üstte iki kısım görüyoruz. Üstteki kısımda yani “varsayılan arama ayarları”  kısmında mausu “Google” satırının üzerşne getirdiğinizde satır sonunda “varsayılan yap” etiketli bir buton belirecektir, bu butona basarak Google”ı varsayılan yapıyoruz. Sonrasında ise  diğer bütün satırların sonunda beliren “X” işaretine basarak onları kaldırıyoruz ve “bitti” etiketli butona basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

YandexKaldirma_4

 

Geri dönmüş olduğumuz ayarlar ekranında  “Başlangıçta” bağlığının altında en alt sırada olan “Belirli bir sayfayı ya da sayfaları aç” seçeneğinin sol kısmındaki yuvarlağı işaretleyerek aynı satırın sağ tarafında bulunan “Sayfaları ayarla” linkine basıyoruz. Yeni açılan bu küçük pencerede yeni sayfa ekle satırına “www.google.com.tr” yazarak son olarak da tamam butonuna basıyoruz. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra Chrom’u kapatıp yeniden başlatıyoruz.

.

 

.

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>